Brytyjski właściciel Link4 nie chce już inwestować w rozwój spółki życiowej

Brytyjski właściciel Link4 Towarzystwa Ubezpieczeń mówi, że ma 2 mld euro na przejęcia w naszym regionie. Nie podaje jednak wyników finansowych spółki

Publikacja: 10.09.2009 08:06

Andrew Burke, prezes RSA na Europę Środkową i Wschodnią, mówi, że głównym celem Link4 jest liderowan

Andrew Burke, prezes RSA na Europę Środkową i Wschodnią, mówi, że głównym celem Link4 jest liderowanie rynkowi direct, który powinien już w najbliższej przyszłości gwałtownie wzrosnąć

Foto: GG Parkiet, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Przejęcia? Możemy na nie przeznaczyć około 2 mld euro – twierdzi szef brytyjskiego RSA na Europę Środkową i Wschodnią Andrew Burke. Ubezpieczyciel z Wysp od I połowy tego roku jest właścicielem towarzystw działających pod szyldem Link4, które sprzedają polisy przez Internet i telefon.

[srodtytul]2 mld euro na przejęcia[/srodtytul]

Burke zapytany o to, czy brytyjski ubezpieczyciel byłby zainteresowany przejęciem portfela polis komunikacyjnych od innego towarzystwa „directowego” działającego w Polsce, mówi: – Oczywiście przyjrzelibyśmy się takiej ofercie. Gdyby cena była dobra, czemu nie?Pod koniec sierpnia „Parkiet” pisał, że po rynku ubezpieczeniowym krążą plotki o możliwym wycofaniu się z Polski francuskiej firmy Avanssur z grupy Axa, która sprzedaje polisy przez Internet i telefon pod szyldem Axa Direct.

Jeśli chodzi o inwestowanie środków własnych, Burke zapowiada politykę niskiego ryzyka. Portfele spółek RSA w 90 proc. składają się z papierów dłużnych i gotówki, a tylko w 5 proc. z akcji.

[srodtytul]Już w 2009 nad kreską?[/srodtytul]

Jakie założenia przyjął nowy właściciel w odniesieniu do swoich polskich spółek? – Celem Link4 jest bycie w dalszym ciągu liderem polskiego rynku direct i najbardziej zyskownym spośród tego rodzaju ubezpieczycieli – mówi przedstawiciel RSA. Z szacunków wynika, że ani jedno z towarzystw „directowych” nie jest nad kreską.

Brytyjczycy przeprowadzają restrukturyzację Link4. Zwolniono już około 150 osób. Obecnie pracuje około 550. – Program restrukturyzacji wynika z chęci poprawy wyników. Zakładamy, że po 2009 r. i w latach następnych zakład będzie przynosił zyski – mówi Burke w odpowiedzi na pytanie o to, czy towarzystwo miało w 2008 roku stratę. W połowie sierpnia szacowaliśmy, że było 10-15 mln zł na minusie. Przedstawiciel RSA nie chciał jednak podać wyniku, powołując się na politykę informacyjną grupy.

Kolejnym etapem procesu jest – jak przyznaje prezes Link4 Adam Horosz – uruchomienie sprzedaży polis majątkowych za pośrednictwem banków. – Szukamy w tej chwili partnerów – mówi Horosz.

[srodtytul]Koniec inwestycji w Link4 Life[/srodtytul]

RSA na pewno nie zamierza inwestować w rozwój spółki Link4 Life, która oferowała ubezpieczenia na życie. – To nie jest podstawowy biznes RSA. Poza tym polisy życiowe wśród klientów zakładu majątkowego cieszyły się mniejszym powodzeniem, niż zakładaliśmy – przyznaje Burke.

Podkreśla, że to nie oznacza likwidacji spółki. – Dopóki nie znajdziemy rozwiązania dogodnego dla dotychczasowych klientów Link4 Life, których polisy są czynne, spółka będzie funkcjonowała – mówi Burke.Przedstawiciele RSA podkreślają, że chcą rozwijać sprzedaż ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych przede wszystkim przez Internet i telefon. – Link4 z pewnością nie zatrudni agentów – zapewniają.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego