Na zlecenie IZFiA badanie przeprowadził CBOS. Jego wyniki potwierdzają rosnące zainteresowanie oszczędzaniem za pośrednictwem IKZE wraz z malejącą stawką podatku. W ramach badania Polacy zostali zapytani o chęć odkładania środków w IKZE w trzech przypadkach: przy obecnej skali podatkowej (18 proc. i 32 proc.), przy zryczałtowanym 10 proc. podatku i w sytuacji braku podatku dochodowego na końcu inwestycji
Przy obecnej, progresywnej skali podatkowej skłonność do inwestowania w IKZE deklaruje 23 proc. badanych (odpowiedź na pytanie: „Czy byłbyś skłonny odkładać pieniądze na emeryturę w ramach IKZE..."). Przy 10 proc. podatku, odsetek chętnych do oszczędzania zwiększa się do 35 proc., natomiast całkowite zniesienie opodatkowania oszczędności w ramach IKZE zachęciłoby do oszczędzania ponad połowę Polaków.
Warto podkreślić, że choć przy obecnych zasadach działania IKZE, ponad 23 proc. Polaków deklaruje zainteresowanie kontem (takie są wyniki badania), zaledwie ok. 0,2 proc. aktywnych zawodowo, rzeczywiście posiada IKZE.
Wiek jest cechą różnicującą odpowiedzi osób badanych. Największą skłonność do oszczędzania wyrażają osoby młode (do 34 roku życia). Z wiekiem maleje odsetek osób deklarujących chęć odkładanie środków na emeryturę.
Dochody wpływają w pewnym stopniu na skłonność do odkładania środków w ramach IKZE. We wszystkich wariantach podatkowych (obecny progresywny, planowane 10-proc. oraz brak podatku dochodowego przy wypłacie) najbardziej skłonne do odkładania pieniędzy są osoby z najwyższymi dochodami (pow. 1500 zł na osobę miesięcznie) oraz na drugim miejscu osoby z dochodami 501-750 zł, które nieco częściej od pozostałych deklarują taką możliwość.