Rynki wschodzące dostaną miliardy

Norweski, jeden z największych na świecie, fundusz sovereign wealth sypnie pieniędzmi na papiery z emerging markets

Aktualizacja: 28.02.2017 00:21 Publikacja: 05.04.2008 14:47

Norweski fundusz zarządzający wpływami ze sprzedaży ropy naftowej daje ostatnio niskie stopy zwrotu. Dlatego rząd w Oslo postanowił o zwiększeniu zaangażowania na rynkach wschodzących. Udział tamtejszych aktywów w portfelu ma wzrosnąć z 5 do 10 proc. Oznacza to, że w kierunku Dalekiego Wschodu, Ameryki Łacińskiej, a może także Europy Środkowej i Wschodniej popłynie prawie 20 miliardów dolarów.

W 2007 r. na rynki wschodzące przybyło w sumie około 41 mld USD, co stanowi historyczny rekord. Jednak w ostatnich miesiącach bardziej ryzykowne miejsca inwestycji przestały cieszyć się powodzeniem międzynarodowego kapitału. W tej sytuacji wieści nadchodzące z Norwegii mogą cieszyć wszystkich zainteresowanych. Zwłaszcza że środki, jakimi dysponuje Government Pension Fund-Global, robią wrażenie. W lipcu wartość jego aktywów wynosiła 1,97 bln koron, czyli 386,5 miliarda dolarów. To daje Norwegom drugie miejsce wśród światowych funduszy typu sovereign wealth.

Zaangażowanie w USA i Azji

Prawie jedną trzecią wspomnianej kwoty stanowiły papiery amerykańskie. To między innymi dlatego fundusz przyniósł w minionym roku najmniejszą od pięciu lat stopę zwrotu - 4,3 proc. - Stało się najwyraźniej coś, czemu musimy się bliżej przyjrzeć - komentuje poniesione w IV kw. straty na obligacjach Martin Skancke, odpowiedzialny za fundusz z ramienia ministerstwa finansów.

Nie ujawniono szczegółów planu ekspansji na rynkach wschodzących. Jak dowiedzieliśmy się w Norges Banku, do którego należy zarząd funduszem, ma on dużą swobodę w wyborze krajów, w których się angażuje. Na liście dozwolonych przez rząd kierunków inwestycji znajduje się m.in. Polska. Jak dotąd jednak Norwegowie trzymali się z dala od naszego rynku. W naszym regionie posiadają akcje jedynie czterech spółek: czeskiego Philip Morris CR, węgierskich Tiszai Vegyi Kombinat i Zwack Unicum oraz Hrvatskiego Telekomu. Wyraźnie mocniej reprezentowane są kraje azjatyckie (włącznie z Japonią i Australią przypada na nie 15 proc. akcji i 5 proc. obligacji).

Setki milionów w zasięgu

Przedstawiciele funduszu deklarują, że teraz, po przyjęciu nowej strategii, możliwy jest zakup również papierów polskich. Przypomnijmy, że waga Polski w indeksach rynków wschodzących to jedynie około 2 proc. Jednak jeśli chodzi o kraje "emerging Europe", udział ten wzrasta do kilkunastu procent.

Gdyby na nasz rynek trafić miała odpowiadająca temu ilość pieniędzy, to moglibyśmy spodziewać się napływu około 330 milionów dolarów. Dodajmy, że w III kw. 2007 r. saldo zagranicznych inwestycji portfelowych w Polsce było ujemne i wyniosło 1,4 mld USD, a w II kw. - 0,854 mld USD.

Bloomberg

Chiński fundusz kupił akcje Totala

Jeden z funduszy sovereign wealth, kontrolowany przez państwo chińskie i dysponujący ponad bilionem euro z rezerw walutowych, kupił 1,6 proc. udziałów we francuskiej spółce naftowej Total. State Administration of Foreign Exchange, działający pod egidą chińskiego banku centralnego, w ciągu kilku miesięcy wydał na te papiery 1,8 mld euro. Zazwyczaj inwestował on w bezpieczne obligacje, ale spadający kurs dolara zmusił go do zróżnicowania portfela. Akcje Totala powinny dać o wiele lepszy zwrot, zwłaszcza w długim terminie.

Chińskie rezerwy walutowe tylko w dwóch pierwszych miesiącach bieżącego roku zwiększyły się o ponad 100 mld USD. We wrześniu ub. r. powołano tam specjalny fundusz China Investment Corporation, dysponujący 200 mld USD, które mają być lokowane przede wszystkim za granicą.

Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”