Przyczyni się do tego transfer oszczędności z lokat na rynek akcji oraz poprawa sytuacji gospodarczej Polski. PZU prognozuje wzrost PKB w tym roku o 3,8 proc.
Analitycy PZU wskazują, że najbardziej atrakcyjne stopy zwrotu powinny przynieść spółki surowcowe i przemysłowe. Ich zdaniem należy unikać inwestowania w firmy telekomunikacyjne i energetyczne.
Zagrożeniem dla rynku może być duża podaż akcji. – Rząd będzie kontynuował prywatyzację. Może sprzeda też część posiadanych walorów największych spółek – mówi Osowski. Dodaje, że niezbyt pomyślne może być też nałożenie się na siebie problemów finansowych państw UE i podwyżek stóp procentowych w Chinach.
Strategia grupy zakłada, że na rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe i na inwestycje przeznaczanych jest po połowie aktywów. Na koniec września ub.r. aktywa grupy wynosiły 49,2 mld zł. Środki tworzące rezerwy ubezpieczeniowe są lokowane w bezpieczne papiery.
Wartość aktywów PZU znajdujących się w zarządzaniu PZU Asset Management to około 20?mld zł. – Około 15 proc. tej sumy jest zainwestowane w akcje – mówi Piotr Jastrzębski, dyrektor zarządzający ds. inwestycji w grupie PZU.