BZ WBK TFI: cel na 2013? Podwoić sprzedaż

Ubiegłoroczny lider sprzedaży na rynku funduszy ma apetyt na więcej – BZ WBK TFI liczy na podwojenie wartości sprzedaży netto w 2013 r.. Oznaczałoby to przewagę wpłat nad wypłatami funduszy rzędu 2,2 mld zł.

Aktualizacja: 15.02.2017 07:56 Publikacja: 07.02.2013 15:30

Jacek Marcinowski, prezes BZ WBK TFI

Jacek Marcinowski, prezes BZ WBK TFI

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

-  Biorąc pod uwagę ogromną pracę, którą włożyliśmy  w 2012 i 2011 r. z siecią sprzedaży, jest to całkiem prawdopodobny wynik – mówi Marlena Janota, członek zarządu BZ WBK TFI. Zdradza przy tym, że w szkoleniach sprzedawców BZ WBK TFI ucieka się do dość niekonwencjonalnych metod – niektóre materiały mają np. formę komiksów.

W ubiegłym roku hitem sprzedażowym BZ WBK TFI był fundusz obligacji skarbowych – do Arka Prestiż Obligacji Skarbowych wpłacono 1,6 mld zł netto. – W tym roku największym zainteresowaniem naszych klientów cieszą się obligacje korporacyjne – podaje Jacek Marcinowski, prezes BZ WBK TFI. Świadczy to jego zdaniem o stopniowym wzroście apetytu na ryzyko wśród inwestorów detalicznych.

Czy BZ WBK planuje ten apetyt bardziej pobudzić? – Nasza polityka cenowa jest elastyczna. Obecnie promocje  w opłatach dystrybucyjnych obejmują przede wszystkim fundusze dłużne, niewykluczone jednak, że rozszerzymy je na fundusze akcji – mówi Janota.

Przedstawiciele BZ WBK TFI cieszą się, że w 2012 r. 14 na 16 funduszy przez nich zarządzanych zarobiło więcej od swoich portfeli wzorcowych. – Wśród spółek, które najbardziej pomogły naszym funduszom akcji są KGHM, PZU, LPP, Apator, Eurocash, Amrest. Z zagranicznych Halkbank, Erste i Garanti. Na pewno sprzyjało nam niedoważenie sektorów defensywnych – telekomunikacyjnego i energetycznego oraz duży udział akcji tureckich w portfelach – wymienia Michał Zimpel, członek zarządu i dyrektor inwestycyjny BZ WBK TFI.

- Radko kiedy strategia polegająca na kupowaniu spółek, które dały zarobić w poprzednim roku, sprawdza się – przestrzega Katarzyna Dąbrowska, zarządzająca funduszami Arka. – Oczywiście nie oznacza to, że trzeba je koniecznie sprzedawać. Może być jednak tak, że ich potencjał wzrostu w obecnych okolicznościach rynkowych wyczerpał się – dodaje.

BZ WBK TFI ma w swojej ofercie fundusz, który w ubiegłym roku zarobił najwięcej na rynku – Arka  BZ WBK Akcji Tureckich wypracował stopę zwrotu rzędu 49,5 proc.

- Taki wynik w tym roku jest nie do powtórzenia – Dąbrowska studzi zapał spóźnialskich. – Giełda w Stambule może dać zarobić ok. 12 proc. w tym roku – precyzuje zarządzająca funduszem.

Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski