Po wczorajszym debiucie Inwestycji Alternatywnych Profit, na NewConnect notowane są już 434 spółki. Coraz więcej z nich wypłaca dywidendę.
– Spółki wsłuchują się w głos akcjonariuszy i dzielą się zyskiem. Z jednej strony na pewno liczą na pozytywny efekt w postaci wyróżnienia się z całej masy przeciętnych spółek, z drugiej – wysoka dywidenda – przynajmniej w teorii – powinna wpłynąć na wzrost notowań – mówi Łukasz Rosiński, dyrektor zarządzający Infinity8. Dodaje, że sytuacja wielu spółek z NC nie jest tak zła, jak to wygląda na wykresie obrazującym cały rynek.
Jest się czym dzielić
W 2012 r. premię z zysku wypłaciło 40 firm. Jest jeszcze za wcześnie, by wskazać, ile będzie ich w 2013 r. Ale najprawdopodobniej więcej niż w roku ubiegłym. Już teraz zamiar wypłaty dywidendy zasygnalizowało ponad 20 spółek.
Wśród nich jest Dektra, która w 2012 r. na dywidendę przeznaczyła ponad 1,6 mln zł, co dało 1,5 zł na akcję, a stopa dywidendy na dzień jej wypłaty wyniosła 12 proc. – Wypłata dywidendy jest jednym z priorytetów naszej spółki – mówi Maciej Stefański, prezes Dektry. Firma zajmuje się produkcją i dystrybucją materiałów dla budownictwa i rolnictwa. – Nasz biznes nie jest kapitałochłonny. Środki własne wystarczają nam na kolejne inwestycje. Zamiast przetrzymywać wypracowane pieniądze chcemy wypłacić je, podobnie jak w latach ubiegłych, akcjonariuszom – mówi.
Zamiar wypłaty dywidendy sygnalizuje też Bogusław Łącki, zarządzający firmą Automatyka-Pomiary-Sterowanie. – Na podstawie opublikowanego raportu za IV kwartał 2012 r. można komentować, że sytuacja spółki jest tak dobra, że faktycznie istnieją przesłanki do podzielenia się zyskiem – mówi. Podobnie w przypadku PGS Software. – Wysokość dywidendy?nie jest jeszcze przesądzona, ale ze względu na wysoki zysk netto i dotychczasową politykę?wypłacania większości zysku akcjonariuszom można się?spodziewać, że będzie wyższa niż rok temu –mówi Wojciech Gurgul, zarządzający produkującą oprogramowanie spółką.