Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 16.06.2017 14:10 Publikacja: 16.06.2017 14:10
Foto: materiały prasowe
Kto głównie korzysta z ratingu i jakie wymierne korzyści przynosi on podmiotom, które zdecydują się uzyskać taką ocenę?
Oceny ratingowe są jednym z kluczowych narzędzi, jakimi dysponują uczestnicy rynku chcący dokonać szerokiej analizy ryzyka kredytowego danego podmiotu. Pomagają one inwestorom podejmować świadome decyzje, wspierają funkcjonowanie rynków kapitałowych, a także przyczyniają się do ich większej transparentności. Pierwotną i wciąż najważniejszą funkcją ratingu jest wsparcie emisji obligacji na rynkach międzynarodowych. Umożliwiają one emitentom papierów dłużnych, zarówno przedsiębiorstwom, jak i instytucjom administracji rządowej lub samorządowej, znacznie szerszy dostęp do bazy zagranicznych inwestorów. W Polsce wśród firm, które mają ocenę wiarygodności kredytowej, znajdują się duże spółki z udziałem Skarbu Państwa oraz podmioty prywatne, zarówno te pozyskujące finansowanie na drodze emisji obligacji na rynkach międzynarodowych, jak i takie, które dopiero pracują nad tego typu projektami. Co dla nas niezwykle istotne, obserwujemy wciąż rosnące zainteresowanie ratingami wśród dynamicznie rozwijających się polskich przedsiębiorstw prywatnych. Widzimy, że dla dużych i średniej wielkości firm działających w Polsce bardzo istotna staje się możliwość dalszej ekspansji na rynkach zagranicznych, dlatego też rośnie znaczenie dywersyfikacji finansowania w zakresie waluty, terminu oraz bazy inwestorów. Bardzo cieszy nas to, że polscy przedsiębiorcy coraz częściej dostrzegają, że w osiągnięciu założonych celów pomóc im mogą także oceny ratingowe.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Planowane przez rząd inwestycje trudno uznać za przełomowe. Kluczowe obecnie jest to, by je odpowiednio wykorzystać – mówi Piotr Bielski, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander BM.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Polska sprzeciwi się traktatowi o wolnym handlu z krajami Mercosuru w obecnym kształcie – oznajmił premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów. Problem w tym, ze umowa z Mercosur nie ma jeszcze ostatecznego kształtu, bo negocjacje trwają.
Według Instytutu Gospodarki Międzynarodowej Petersona Economic Sanctions Reconsidered jedynie 34 proc. ze 174 badanych przypadków zastosowania sankcji w XX wieku odniosło sukces.
Po porażce 1:2 z Holandią Polska mierzy się w drugim meczu fazy grupowej Euro 2024 z Austrią. Początek meczu - o godzinie 18.
Ze Stanisławem Waczkowskim, wiceprezesem Ipopemy Securities i szefem zespołu maklerskiego w tej spółce, rozmawia Konrad Krasuski
Wobec szybkiego starzenia się ludności w Polsce automatyzacja z nią związana będzie raczej łagodziła problem deficytu pracowników, niż powodowała wzrost bezrobocia – mówi Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas