Po ogłoszeniu ceł inwestorzy kupowali spadki

Można zaobserwować, że 3 kwietnia, czyli pierwszego pełnego dnia handlowego po "Dniu Wyzwolenia", Trumpa inwestorzy indywidualni kupowali akcje, które straciły na wartości. W I kwartale kryptowaluty SOL, BTC i XRP odnotowały silny napływ inwestycji.

Publikacja: 07.04.2025 14:37

Po ogłoszeniu ceł inwestorzy kupowali spadki

Foto: Michael Nagle/Bloomberg

Reakcje najprawdopodobniej odzwierciedlają ich przekonania, że wyprzedaż była przesadzona w stosunku do napływających informacji z rynku, a w szczególności tych o nowych cłach w USA.

– Wielu z nich uznało to za okazję do zakupu akcji firm o solidnych fundamentach, takich jak Nvidia, Amazon i Nike, które mimo mocnych podstaw doświadczyły także efektów spadkowych w związku z obawami spowodowanymi cłami na import z Azji Południowo-Wschodniej – zauważa Lale Akoner, główna analityk rynku w eToro.

Czytaj więcej

Cła Trumpa to cios dla marek takich, jak Nike, Vans czy Mattel

Inwestorzy uważali, że zniżka była przejściowa

Jak jednak zauważa, późniejsze zakupy sugerują, że inwestorzy z długoterminową perspektywą prawdopodobnie dostrzegli siłę stabilnych marek, uznając tym samym, że warto trzymać akcje pomimo krótkoterminowych problemów z łańcuchem dostaw.

W przypadku kryptowalut, SOL, BTC i XRP odnotowały silny napływ inwestycji w pierwszym kwartale, ponieważ inwestorzy globalnie spodziewali się większej adopcji, jasności regulacyjnej (szczególnie dla XRP po wydarzeniach związanych z SEC) i traktowali je jako zabezpieczenie przed osłabieniem dolara oraz ryzykami geopolitycznymi, zwłaszcza w kontekście inflacji i ceł.

Krótko mówiąc, inwestorzy indywidualni kupowali spadki, ponieważ wierzyli, że aktywa te mają silne fundamenty, zniżka była tylko przejściowa, a okazje często pojawiają się w chaosie.

Czytaj więcej

Donald Trump ogłosił nowe cła odwetowe. "To co oni robią nam, my zrobimy im"

Jak wyglądał handel aktywami 3 kwietnia po decyzjach Trumpa?

  • Mentalność "kupuj spadki": Dane pokazują, że 3 kwietnia otwarto więcej pozycji długich niż zamknięto, co sugeruje, że inwestorzy traktowali spadki cen związane z cłami jako okazję, a nie powód do paniki i sprzedaży.
  • Wzrost otwartych pozycji: Na całym świecie liczba otwartych pozycji długich była o 51 proc. wyższa niż średnia dzienna liczba otwartych pozycji w marcu.
  • Kupowanie spadków akcji Nike: Nike stało się jednym z ulubionych aktywów do kupowania w czasie spadków, ponieważ cena jej akcji spadła o 14 proc. z powodu wysokich ceł na państwa azjatyckie, w których marka produkuje większość swojego obuwia.

Czy inwestorzy kupują spadki?

Inwestorzy indywidualni na eToro kupili spadki akcji amerykańskich firm zajmujących się sztuczną inteligencją, których ceny akcji spadły po ogłoszeniu ceł w pierwszym kwartale. Porównując I kwartał 2025 roku z IV kwartałem 2024 roku:

• Nvidia odnotowała wzrost o 21 proc. liczby posiadaczy na całym świecie.

• TSMC odnotowało wzrost o 17 proc. liczby posiadaczy na całym świecie.

Wielu inwestorów również kupiło spadki głównych kryptowalut, które zanotowały spadki w ostatnim kwartale:

• Solana odnotowała wzrost o 17 proc. liczby posiadaczy na całym świecie.

• Bitcoin i XRP odnotowały wzrost o 5 proc. liczby posiadaczy na całym świecie.

Wojna celna Trumpa
Piotr Kuczyński, DI Xelion: Trump szantażem kończy reglobalizację
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Wojna celna Trumpa
Strach przed cłami nadal rozlewa się po światowych rynkach akcji
Wojna celna Trumpa
Goldman Sachs: niższy wzrost PKB USA, wyższe ryzyko recesji
Wojna celna Trumpa
Nasdaq Composite wszedł oficjalnie w bessę
Wojna celna Trumpa
Chiny nakładają nowe cła na import z USA. Panika na giełdach się pogłębia
Wojna celna Trumpa
Chiny nakładają cła na cały import z USA. Zdecydowana odpowiedź na cła Trumpa