Szwedzka Klarna wchodzi na amerykański rynek dostaw żywności

Klarna poinformowała, że klienci amerykańskiej DoorDash będą mogli zapłacić w całości przy kasie, podzielić płatności na cztery równe raty bez odsetek lub odroczyć płatności na daty wygodnie dopasowane do harmonogramów wypłat.

Publikacja: 21.03.2025 11:40

Szwedzka Klarna wchodzi na amerykański rynek dostaw żywności

Foto: Adobestock

Szwedzki fintech Klarna, pożyczkodawca typu „kup teraz, zapłać później”, który zmierza do pierwszej oferty publicznej poinformował, że podpisał umowę z DoorDash jako partnerem. To pierwszy sojusz BNPL DoorDash w USA i daje użytkownikom usługi dostawy z restauracji nowy sposób płacenia za posiłki i produkty. Klarna poinformowała, że klienci DoorDash będą mogli zapłacić w całości przy kasie, podzielić płatności na cztery równe raty bez odsetek lub odroczyć płatności na daty wygodnie dopasowane do harmonogramów wypłat.

DoorDash to amerykańska firma oferująca zamawianie i dostarczanie żywności online. Jest największą platformą dostaw żywności w Stanach Zjednoczonych, posiadając 56 proc. udziałów w rynku. Ma tównież 60 proc. udziałów w rynku w kategorii dostaw wygodnych.

Klarna, której siedziba znajduje się w Szwecji, złożyła w zeszłym tygodniu prospekt emisyjny, aby wejść na giełdę nowojorską. Przychody w zeszłym roku wzrosły o 24 procv. do 2,8 miliarda dolarów, a skorygowany zysk operacyjny wyniósł 181 milionów dolarów, zmieniając się w stosunku do straty w wysokości 49 milionów dolarów rok wcześniej. CNBC poinformowała w poniedziałek, że Klarna będzie wyłącznym dostawcą pożyczek typu „kup teraz, zapłać później” dla OnePay, firmy fintech wspieranej przez Walmart.

„Nasze partnerstwo z DoorDash stanowi ważny kamień milowy w ekspansji Klarny na kategorie codziennych wydatków” — napisał David Sykes, dyrektor handlowy Klarny, w komunikacie.

Klarna, założona w 2005 roku, poinformowała w swoim prospekcie, że ma 675 000 partnerów handlowych w 26 krajach. Jest to jedna z najbardziej wyczekiwanych ofert publicznych w roku po długim okresie historycznie małej aktywności w zakresie nowych ofert.

Klarna planuje zamknąć trzy zagraniczne biura

Tymczasem jak wynika z nieoficjalnych informacji Klarna planuje zamknąć trzy swoje zagraniczne biura, aby zminimalizować koszty przed zbliżającym się IPO. Spółka zamierza zamknąć biura w Amsterdamie i Mannheim do końca 2025 r., a także zdecydowała się nie odnawiać umowy najmu swojego biura w Columbus w stanie Ohio do końca marca 2027 r. Początkowo firma otworzyła biuro w Columbus w 2014 r., aby wesprzeć rozpoczęcie ekspansji w USA. Teraz cięcia obejmują ponad 50 000 stóp kwadratowych nieruchomości komercyjnych. Komentując te wiadomości, przedstawiciele Klarny wspomnieli, że w ramach strategii firmy mającej na celu zwiększenie wydajności operacyjnej, wykorzystanie sztucznej inteligencji i zminimalizowanie kosztów administracyjnych w firmie, firma zdecydowała się zmniejszyć powierzchnię biurową.

Ponadto Klarna wynajmuje biura w trzech innych miastach w Niemczech, w swojej siedzibie w Danii i siedzibie głównej w Sztokholmie, utrzymując umowy członkowskie dotyczące przestrzeni coworkingowych w co najmniej 10 innych lokalizacjach na całym świecie. Trzy biura, które mają zostać zamknięte, należą do najmniejszych lokalizacji, jakie wynajmuje, poza swoją placówką w Danii.

Przygotowania do IPO Klarny

Decyzja o zamknięciu tych biur zapadła zaledwie dzień po tym, jak Klarna publicznie złożyła oświadczenie rejestracyjne na formularzu F-1 w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w związku z proponowanym IPO. Liczba akcji, które miały zostać dostarczone, ani przedział cenowy oferty nie zostały określone. Firma złożyła również wniosek o notowanie swoich akcji zwykłych na New York Stock Exchange pod symbolem „KLAR”. Ponadto Goldman Sachs & Co. LLC, J.P. Morgan i Morgan Stanley mają pełnić funkcję wspólnych zarządzających księgą popytu, a BofA Securities, Citigroup, Deutsche Bank Securities, Societe Generale i UBS Investment Bank mają działać jako zarządzający księgą popytu.

Klarna stała się symbolem zmienności na rynku fintech w ostatnich latach. W 2021 r. firma została wyceniona na rekordowe 46 mld USD, co czyniło ją najcenniejszym startupem w Europie. Jednak w ciągu niecałego roku, po gwałtownych spadkach w sektorze technologicznym, jej wartość spadła do zaledwie 6,7 mld USD.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata