W styczniu w Niemczech najbardziej drożały usługi

Stopa inflacji w Niemczech, mierzona jako zmiana wskaźnika cen towarów i usług konsumenckich (CPI) w styczniu 2025 r., wyniosła +2,3 proc. W grudniu 2024 r. inflacja była nieco wyższa i wyniosła +2,6 proc.

Publikacja: 13.02.2025 13:53

W styczniu w Niemczech najbardziej drożały usługi

Foto: Imke Lass/Bloomberg

Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) podał także, że szczególnie wyhamował wzrost cen żywności. Ponadto kształtowanie się cen energii miało negatywny wpływ na inflację również w styczniu 2025 r. Z drugiej strony ponadprzeciętny wzrost cen usług w dalszym ciągu podwyższał inflację.

Ceny produktów energetycznych spadły o 1,6 proc.

Ceny surowców energetycznych w styczniu były o 1,6 proc. niższe w porównaniu z analogicznym miesiącem rok wcześniej. W grudniu 2024 r. spadek cen był podobny i wyniósł 1,6 proc. Ceny zarówno paliw silnikowych (-0,1 proc.), jak i energii dla gospodarstw domowych (-2,5 proc.) spadły rok do roku, a konsumenci skorzystali na niższych cenach oleju opałowego (-1,2 proc.), energii elektrycznej (-3,6 proc.) oraz drewna opałowego, pelletu drzewnego i innych paliw stałych (-8,7 proc.). Jednak w niektórych obszarach spadki cen uległy znacznemu spowolnieniu w porównaniu z rokiem poprzednim. Droższe niż rok wcześniej były także gaz ziemny (+0,5 proc.) i ciepłownictwo (+9,8 proc.). Zmiany cen w styczniu 2025 r. były prawdopodobnie również spowodowane wzrostem cen emisji dwutlenku węgla, wyższymi opłatami za energię elektryczną i wyższymi opłatami za sieć gazową.

Czytaj więcej

Nigdzie w Europie ceny energii nie są tak wysokie jak w Niemczech

Żywność w Niemczech drożała, ale wolniej

Ceny żywności w styczniu były o 0,8 proc. wyższe niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. Wzrost cen żywności znacząco wyhamował po wzroście o 2,0 proc. w grudniu 2024 r. Niższy wzrost cen żywności r/r niż w styczniu 2025 r. ostatni raz odnotowano w grudniu 2020 r. (+0,3 proc. w porównaniu do grudnia 2019 r.). W porównaniu ze styczniem 2024 r. w styczniu 2025 r. nadal notowano znaczne wzrosty cen tłuszczów i olejów jadalnych (+15,1 proc., w tym masło: +32,6 proc.). Podwyżki cen przetworów mlecznych i jaj (+2,7 proc.) również pozostały wyraźnie wyższe od ogólnej inflacji. Natomiast mniejsze podwyżki lub ich brak odnotowano w przypadku niektórych grup żywności (tylko w języku niemieckim), takich jak pieczywo i płatki zbożowe (+1,2 proc.), mięso i przetwory mięsne (0,0 proc.) oraz warzywa (-2,3 proc.).

Ceny usług wzrosły o 4 proc.

W porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku ceny usług (ogółem) w styczniu 2025 r. wzrosły o 4,0 proc., a zatem nadal kształtują się znacznie powyżej ogólnej inflacji. Od października 2024 r. dynamika cen usług w ujęciu rocznym osiągnęła 4 proc. Inne znaczące wzrosty cen odnotowano m.in. za konserwację i naprawę pojazdów (+5,7 proc.), usługi cateringowe w restauracjach, kawiarniach i tym podobnych (+4,7 proc.), zaopatrzenie w wodę i inne usługi związane z mieszkaniem (+4,5 proc.). Czynsze netto, po wyłączeniu kosztów ogrzewania, również pozostają głównym czynnikiem wpływającym na kształtowanie się cen usług. Tempo wzrostu cen wynoszące +2,0 proc. było niższe od stopy inflacji. Natomiast tylko kilka usług kosztuje mniej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej, np. usługi telekomunikacyjne (-1,1 proc.).

Czytaj więcej

Niemcy pogrążone są w kryzysie piwnym

W styczniu taniej niż w grudniu

W porównaniu z grudniem 2024 r. wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich w styczniu spadł o 0,2 proc. Częściowo ze względu na sezon, niższe ceny zanotowano zwłaszcza w przypadku biletów lotniczych (-17,9 proc.), wycieczek zorganizowanych (-15,7 proc.), odzieży (-5,7 proc.) i obuwia (-2,7 proc.). Ceny żywności (ogółem) spadły o 0,3 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, tańsze były zwłaszcza świeże owoce (-3,2 proc.). Natomiast ceny energii (ogółem) wzrosły o 1,3 proc.. Istotnie droższy był olej opałowy (+8,2 proc.) i paliwa silnikowe (+4,3 proc.). Prawdopodobną przyczyną tego jest wzrost cen emisji dwutlenku węgla (tylko w języku niemieckim). Podwyższenie ceny biletu do Niemiec z 49 euro do 58 euro prawdopodobnie wpłynie również na wzrost cen krótkodystansowego transportu pasażerskiego (+4,2 proc.) oraz cen biletów towarzystw transportowych (+10,4 proc.). Wyraźnie wyższe ceny odnotowano także w przypadku usług listowych i paczkowych (+6,9  proc.), do czego częściowo przyczyniły się zmiany stawek pocztowych.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata