Notowania dolara kanadyjskiego stały się w poniedziałek najsłabsze od 2003 r., wobec dolara amerykańskiego. Za 1 dolara kanadyjskiego płacono nawet 1,4793 USD. Peso meksykańskie traciło natomiast ponad 2 proc. wobec amerykańskiej waluty i stało się najsłabsze od jesieni 2021 r. 1 USD kosztował nawet 21,29 peso. Dolar USA umacniał się w poniedziałek rano wobec większości walut świata. Zyskiwał 1,5 proc. wobec euro, za które płacono 1,021 USD, czyli najmniej od połowy stycznia. O ile w piątek za 1 dolara płacono 4,06 zł, to w poniedziałek rano notowania dochodziły do 4,14 zł.
- Luty zaczyna się z hukiem, po tym jak Trump spełnił swoje groźby i podpisał rozporządzenie o nowej rundzie podwyżek ceł. To sprawiło, że dolar poszedł w górę, a apetyt na ryzyko popsuł się po dobrym styczniu na rynku akcji – twierdzi Kathleen Brooks, szefowa działu analiz XTB.
Giełdy w Azji kończyły poniedziałkową sesję na minusie. Tajwański indeks Taiex spadł o 3,5 proc., japoński Nikkei 225 zniżkował o 2,7 proc., koreański Kospi stracił 2,5 proc., ale Hang Seng, główny indeks giełdy w Hongkongu, spadł jedynie nieznacznie. (Małą przecenę tego ostatniego indeksu można tłumaczyć tym, że USA nałożyły na Chiny dodatkowe cła wynoszące tylko 10 proc. oraz niższą aktywnością na rynku w związku ze świętem Nowego Roku Księżycowego w Chinach.) Sesja w Europie zaczęła się od przeceny. Turecki indeks BIST 100 spadał rano o 2,4 proc., niemiecki DAX o 2,1 proc., francuski CAC 40 o 2 proc., włoski FTSE MIB o 1,8 proc., a polski WIG 20 o 1,9 proc. Kontrakty terminowe sugerowały, że sesja na Wall Street zacznie się również od znaczących spadków.
- Nazywam to szokiem, ale Trump po prostu zrobił to, o czym mówił od listopada. Rynek odmawiał brania tej grożby poważnie, całkowicie nie doceniając ryzyka. Tak więc wiadomości z weekendu stały się dla rynku wstrząsem – wskazuje Jim Reid, strateg Deutsche Banku.
Pod presją znalazły się kryptowaluty. Bitcoin tracił rano ponad 6 proc., a jego kurs spadł do 93,9 tys. USD. Ether zniżkował aż o 19 proc. i kosztował nieco ponad 2,5 tys. USD. Xrp tracił 20 proc., a dogecoin spadał o 19 proc. Inwestorzy wyraźnie uciekali więc od ryzykownych aktywów. - Dłuższa wojna handlowa może być jednak niesamowita dla bitcoina, ze względu na osłabienie dolara i spadek amerykańskich stóp procentowych – ocenia Jeff Park, strateg w Bitwise Asset Management.