Stopa refinansowa EBC spadła natomiast z 2,9 proc. do 2,65 proc. Było to już drugie cięcie stóp dokonane w tym roku przez unijny bank centralny, a szóste w cyklu rozpoczętym w czerwcu 2024 r.
Na obniżkę stóp pozwoliła inflacja, która lekko wyhamowała w lutym w strefie euro do 2,4 proc. „Proces dezinflacji trwa. Inflacja zachowywała się jak dotąd ogólnie tak, jak oczekiwaliśmy, a ostatnie projekcje są mocno zbieżne z poprzednimi prognozami inflacyjnymi. Spodziewamy się, że inflacja będzie wynosiła średnio 2,3 proc. w 2025 r., 1,9 proc. w 2026 r. i 2 proc. w 2027 r.” - mówi komunikat EBC.
Jak mocno EBC może jeszcze obciąć stopy procentowe w tym roku?
Perspektywy dla dalszych cięć stóp procentowych w strefie euro wydają się jednak być dosyć niepewne. Zapowiedź wyższych wydatków fiskalnych w Niemczech przyczyniła się bowiem do tego, że analitycy zaczęli spodziewać się większego wzrostu gospodarczego w strefie euro. Na przykład, eksperci Goldman Sachs podnieśli prognozę dla wzrostu PKB eurolandu na ten rok do 0,8 proc. Spodziewają się oni, że EBC nie będzie już obniżał stóp procentowych.
Czytaj więcej
Para EUR/USD poniedziałek przywitała wzrostami i atakiem na kluczowy opór techniczny. Pomogły w tym wyniki wyborów do niemieckiego parlamentu. Eksperci spodziewają się jednak, że szybko zejdą one na dalszy plan.
"Rynek nadal wycenia jeszcze jedną obniżkę w kwietniu, a coraz więcej wskazuje na to, że EBC może zakończyć cykl cięć już w czerwcu. Dodatkowym ryzykiem pozostaje polityka handlowa USA – ewentualne cła na europejskie produkty mogą pogorszyć koniunkturę i wpłynąć na przyszłe decyzje EBC.” - oceniają analitycy platformy inwestycyjnej Portu.