Euro się umacnia, zmienne rentowności obligacji

Euro rośnie z powodu niemieckiego bodźca fiskalnego, ale nic tutaj nie jest europozytywne. Rosnące niemieckie rentowności podnoszą włoskie rentowności, co podniesie żądania dotyczące limitów rentowności EBC i wspólnej emisji długu Unii Europejskiej.

Publikacja: 07.03.2025 07:42

Euro się umacnia, zmienne rentowności obligacji

Foto: Adobestock

Foto: parkiet.com

Wzrost wartości euro potwierdza słuszność słów garstki strategów, którzy sprzeciwiali się wezwaniom do zrównania wartości wspólnej waluty z dolarem. Morgan Stanley, Credit Agricole i Commerzbank AG to niektóre z banków, które broniły perspektyw euro, sprzeciwiając się poglądowi na rynkach, który był popularny jeszcze w zeszłym miesiącu, że wkrótce spadnie do wartości jednego dolara. Teraz w tym tygodniu wzrosło o ponad 4 proc. do ponad 1,08 USD, co stanowi odwrócenie trendu po zbliżeniu się do 1,01 USD zaledwie miesiąc temu.

— Największą zmianą w tym tygodniu jest to, że euro w końcu wraca do gry — powiedział Michael Pfister, strateg walutowy w Commerzbank. — Rynek po prostu poruszał się w naszym kierunku nieco szybciej, niż się spodziewaliśmy, więc to małe zwycięstwo — dodał.

Wzrost euro stawia je na drodze do najlepszego tygodniowego zysku w stosunku do dolara amerykańskiego od 2020 r., po obietnicach Niemiec i Unii Europejskiej dotyczących zwiększenia wydatków na obronę i infrastrukturę.

Fundusze hedgingowe kupują teraz opcje, że waluta może osiągnąć nawet 1,20 USD w ciągu sześciu miesięcy, podczas gdy niektórzy inwestorzy wcześniej obstawiali, że osłabi się poniżej 0,95 USD.

Spadła rentowność niemieckich bundów

Tymczasem koszty pożyczek rządowych wzrosły na całym świecie w czwartek, chociaż rentowność niemieckich obligacji spadła z maksimów po odnotowaniu największego dziennego wzrostu od zjednoczenia kraju 35 lat temu w środę. Ceny obligacji i rentowność poruszają się w przeciwnych kierunkach, co oznacza, że ​​rentowność wzrasta, gdy wartość aktywów spada.

Rentowność niemieckich obligacji rządowych — znanych jako bund — gwałtownie wzrosła w środę, a rentowność 10-letnich instrumentów dłużnych wzrosła o około 30 punktów bazowych. Wyprzedaż nastąpiła po tym, jak ustawodawcy z partii, które powszechnie miały utworzyć następny rząd koalicyjny Niemiec, zgodzili się na plany reformy historycznych zasad polityki zadłużenia, aby umożliwić zwiększenie wydatków na obronę narodową.

Koszty pożyczek rządu niemieckiego rosły przez większość czwartku, ale pod koniec dnia spadły do ​​rekordowych poziomów.

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych, postrzeganych jako punkt odniesienia dla szerszej strefy euro, spadła po południu po wcześniejszym wzroście o 11 punktów bazowych. Dochód z 5- i 20-letnich obligacji skarbowych zakończył się na poziomie zbliżonym do linii bazowej, po wcześniejszym wzroście w ciągu dnia. Tymczasem indeks DAX  osiągnął w czwartek rekordowy poziom.

Jim Reid, strateg ds. badań w Deutsche Bank, napisał do klientów w czwartek, że polityczna zmiana biegów w Niemczech przyczyniła się do większego apetytu na ryzykowne aktywa w Europie. Jeśli chodzi o reakcje, wzrost rentowności 10-letnich obligacji skarbowych był największym dziennym skokiem od zjednoczenia Niemiec w 1990 r. napisał zauważając, że euro i indeks DAX wzrosły w ślad za tymi wiadomościami. — Nie ma wątpliwości, że rynki wyceniają zmianę reżimu politycznego, która zdarza się raz na pokolenie, co spowodowało ogromny ruch ryzykowny dla europejskich aktywów — stwierdził.

„Jeśli chodzi o czynniki napędzające wyprzedaż, oczekiwanie fiskalnego wzrostu popytu było na pierwszym planie, o czym świadczyły zarówno lepsze wyniki niemieckich akcji, jak i wzrost oczekiwań inflacyjnych”, napisali analitycy Rabobank w czwartek, wskazując na 10-letnie swapy inflacyjne strefy euro, które wzrosły o 14 punktów bazowych w następstwie wiadomości politycznych z Niemiec.

Wzrosła rentowność obligacji skarbowych Włoch

Rentowność 10-letnich obligacji rządowych Włoch wzrosła powyżej 3,9 proc., osiągając najwyższy poziom od lipca 2024 r., ponieważ Europejski Bank Centralny obniżył oczekiwane stopy procentowe, przyjął ostrożniejszy ton w odniesieniu do przyszłych zmian stóp i skorygował w górę swoje krótkoterminowe prognozy inflacji.

Decydenci prognozują obecnie, że inflacja bazowa wyniesie średnio 2,3 proc. w 2025 r., co będzie spowodowane wyższymi cenami energii, przy czym inflacja w 2026 r. wyniesie 1,9 proc., a w 2027 r. 2,0 proc..

Wynika to z rosnącego optymizmu co do perspektyw gospodarczych Europy, wzmocnionego porozumieniem między niemieckimi CDU/CSU i SPD w sprawie złagodzenia hamulca zadłużenia kraju, co umożliwi zwiększenie wydatków na obronę i infrastrukturę.

W rezultacie rynki pieniężne obniżyły oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych przez EBC, obecnie wyceniając stopę depozytową na koniec roku na poziomie 2,1 proc., co stanowi wzrost z poprzedniej prognozy na poziomie 1,9 proc. podanej we wtorek, przed decyzją EBC i ogłoszeniem w sprawie polityki fiskalnej Niemiec.

Wykres Dnia
Spada aktywność produkcyjna amerykańskich firm
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Wykres Dnia
Nasdaq 100 spadł o ponad 3 proc. po jastrzębich uwagach Powella
Wykres Dnia
Ren obniżył się do krytycznego poziomu, najniższego od 2023 r.
Wykres Dnia
Wysokie oczekiwania inflacyjne Amerykanów
Wykres Dnia
Agencja S&P podniosła rating kredytowy Włoch z BBB do BBB+
Wykres Dnia
Drugi najwyższy deficyt w historii USA od początku roku fiskalnego