Wojna celna Trumpa. Kanada, Meksyk i Chiny odpowiadają

W sobotę prezydent Donald Trump podpisał nałożenie 25 proc. ceł na towary z Kanady i Meksyku oraz 10 proc. ceł na towary z Chin. Nowe stawki wejdą w życie we wtorek 4 lutego. W odpowiedzi rządy tych państw zapowiedziały nałożenie równie wysokich ceł odwetowych.

Publikacja: 02.02.2025 13:05

Prezydent USA Donald Trump

Prezydent USA Donald Trump

Foto: Yuri Gripas/Abaca/Bloomberg

Jako oficjalny powód nałożenia ceł Biały Dom podał napływ fentanylu oraz nielegalną migrację przez granice z Meksykiem i Kanadą oraz udział Chin w zaopatrywaniu karteli narkotykowych.. - Numerem jeden są ludzie, którzy napływają do naszego kraju w sposób okropny i w tak dużej liczbie. Numerem dwa są narkotyki – fentanyl i wszystko inne, co trafia do naszego kraju. Numerem trzy są ogromne subsydia, jakie dajemy Kanadzie i Meksykowi w formie deficytów – stwierdził Trump.

Produkty naftowe z Kanady są objęte niższą, 10 proc. taryfą, aby zminimalizować negatywne skutki dla konsumentów.

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i C

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Rozporządzenie przewiduje nałożenie 25 proc. ceł na towary z Kanady i Meksyku, z wyjątkiem produktów naftowych obłożonych niższym cłem 10 proc. oraz dodatkowych 10 proc. ceł na towary z Chin - głosi komunikat Białego Domu opublikowany na platformie X. Nowe stawki wejdą w życie we wtorek 4 lutego.

Foto: PAP

Według informacji CNBC każdego roku Stany Zjednoczone prowadzą interesy z Kanadą, Meksykiem i Chinami o wartości około 1,6 biliona dolarów. Oczekuje się, że cła zostaną wykorzystane przez administrację Trumpa zarówno jako karty przetargowe, jak i metody wprowadzania zmian w polityce zagranicznej – w szczególności w odniesieniu do kwestii imigracji i handlu narkotykami.

Czytaj więcej

Trump uderzy cłami w Kanadę i Meksyk

Reakcja Kanady, Meksyku i Chin na cła Trumpa

Premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział w sobotę, że Kanada wprowadzi 25 proc. cła odwetowe na towary amerykańskie o wartości 155 mld dolarów kanadyjskich. Zapowiedział też dodatkowe posunięcia restrykcyjne. Poinformował, że cła na towary o wartości 30 miliardów dolarów zostaną nałożone we wtorek, a cła na kolejne produkty o wartości 125 miliardów dolarów mają zostać wprowadzone w ciągu 21 dni, „aby umożliwić kanadyjskim firmom i łańcuchom dostaw znalezienie alternatyw”.

Zwracając się bezpośrednio do amerykańskich obywateli, Trudeau dodał: „To wybór, który owszem, zaszkodzi Kanadyjczykom, ale przede wszystkim będzie miał realne konsekwencje dla was, Amerykanów”. Zapewnił, że nie musi tak być. "Tak, w przeszłości mieliśmy różnice zdań, ale zawsze znajdowaliśmy sposób na ich przezwyciężenie. Jak powiedziałem wcześniej, jeśli prezydent Trump chce zapoczątkować nowy złoty wiek dla Stanów Zjednoczonych, lepszą drogą jest partnerstwo z Kanadą, a nie karanie nas" - zapewnił.

Prezydentka Meksyku Claudia Sheinbaum nakazała w sobotę wprowadzenie ceł w odwecie za 25-procentowe taryfy nałożone na import z Meksyku przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Odrzuciła też oskarżenia o związki jej rządu z organizacjami przestępczymi.

W swoim oświadczeniu Biały Dom oskarżył rząd Meksyku o „niedopuszczalny sojusz” z meksykańskimi kartelami narkotykowymi.

Claudia Sheinbaum określiła zarzuty jako „oszczerstwa” i poinstruowała swojego ministra gospodarki, aby odpowiedział środkami taryfowymi i pozataryfowymi. Oczekuje się, że będą one obejmować cła odwetowe w wysokości 25 proc. na towary amerykańskie.

Chiny zapowiedziały, że w odpowiedzi na cła złożą pozew do Światowej Organizacji Handlu i „podejmą niezbędne środki zaradcze”.

Czytaj więcej

Czy Trump stał się łagodny dla Pekinu?
Gospodarka światowa
Potężna kara dla Bank of America
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Wyciek danych z amerykańskiego Biura Kontrolera Waluty
Gospodarka światowa
Czy inwestorzy nadal mogą się cieszyć ze wzrostu zysków spółek?
Gospodarka światowa
Trump zmienia zdanie. Komputery, smartfony i chipy zwolnione z ceł
Gospodarka światowa
Unicredit ma zgodę na przejęcie dużego pakietu akcji Commerzbanku
Gospodarka światowa
Uncja złota za 3700 dolarów do końca tego roku