Netflix bije rekordy. Ma ponad 300 mln użytkowników

Popularny serial „Squid Game”, sport i wydarzenia na żywo opłaciły się największej platformie streamingowej na świecie. Z wtorku na środę przedstawiła wyniki finansowe za ostatni kwartał 2024 roku, zaskakując pozytywnie inwestorów giełdowych.

Publikacja: 22.01.2025 10:07

Netflix bije rekordy. Ma ponad 300 mln użytkowników

Foto: Adobe Stock

Netflix, największa samodzielna platforma streamingowa odnotowała nowy rekord. Liczba jej subskrybentów na koniec grudnia 2024 r. przekroczyła 300 mln. Tempo, w jakim amerykański potentat zwiększył grono płacących użytkowników i jednocześnie zyski pozytywnie zaskoczyły giełdowych inwestorów. Z wtorku na środę kurs akcji Netfliksa w handlu poza sesją zwyżkował o ponad 13 proc. (50 mld dol.). To oznacza, że kapitalizacja platformy (łączna cena za wszystkie akcje) na nowojorskiej giełdzie to już niemal 400 mld dol.

Czytaj więcej

Za pięć lat Netflix przegoni Polsat Box

Platformy streamingowe zaczynają pokazywać programy na żywo. Netflix ma 302 mln abonentów

Netflix (ale i jego konkurenci) coraz silniej wkracza na teren zarezerwowany wcześniej dla tradycyjnych nadawców telewizyjnych. W ostatnim kwartale minionego roku emisje transmisji sportowych, a także koncert Beyonce w przerwie meczu piłki nożnej, przyciągnęły do platformy rekordową liczbę nowych abonentów (302 mln, o 18,9 mln więcej niż na koniec września).

Platforma zdecydowała, że po raz ostatni dzieli się danymi o użytkownikach. Regionem, w których ma ich najwięcej, bo ponad 100 mln na koniec grudnia jest EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka). Wzrosty notuje jednak wszędzie. Przestała tracić użytkowników w Ameryce Łacińskiej.  

Abonament za Netflix drożeje. Gdzie i o ile? 

Inwestorom podoba się najwyraźniej i to, że platforma nie przerywa podwyżek cen. Zapowiedziała, przy okazji publikacji wyników, że podniesie je na rynkach Ameryki Północnej (w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie), ale też w Argentynie i Portugalii. Do swoich użytkowników Netflix wysyła tłumaczenie, że ceny podnosi z powodu większych wydatków na programming.

W Stanach Zjednoczonych w górę idzie cena najtańszego abonamentu – z reklamami – oraz pakietu premium. Ten pierwszy podrożeje o dolara (14 proc.) do 7,99 dol. Pakiet premium zaś o 9 proc. do 24,99 dol.

Zarząd Netfliksa podał przy okazji prezentacji wyników, że wyniki poszczególnych pozycji programowych platformy, w tym przychody reklamowe, przebiły jego oczekiwania. Chodzi m.in. o popularny serial „Squid Game”, którego drugi sezon może stać się najpopularniejszą serią Netfliksa.

Menedżment platformy ogłosił oficjalnie, że poradził sobie z problemami wywołanymi przez COVID-19 i strajki aktorów i scenarzystów.  Zapowiedział, że w serwisie przybędzie wydarzeń na żywo.

Theodore Sarandos, jeden z dwóch prezesów firmy odpowiadał też na pytania o skutki pożarów w Los Angeles. Według niego nie będą one miały wpływu na terminy realizacji produkcji i wpływy gotówkowe Netfliksa w 2025 r. 

Czytaj więcej

Streaming nie wyparł linearnej telewizji, ale zmienił rynek

Zysk netto Netfliksa podwoił się. Platforma skupi własne akcje 

W IV kwartale 2024 r. przychody Netfliksa wyniosły 10,2 mld dol., rosnąc o 16 proc. rok do roku, zysk operacyjny wyniósł 10 mld dol. – najwięcej w historii firmy, a zysk netto 1,87 mld dol. (o około 100 proc. wobec 0,94 mld dol. rok wcześniej). W przeliczeniu na akcję spółka zarobiła 4,27 dol. (średnia prognoz analityków mówiła o 4,2 dol.).

Nowy plan na 2025 r. zakłada, że przychody wyniosą 43,5-44,5 mld dol., co oznacza o 500 mln dol. więcej niż te wcześniej zapowiadane.

Kurs akcji platformy poszedł w górę także dlatego, że Netflix zwiększył pulę na skup akcji własnych, do 17,1 mld dol., czyli o 15 mld dol.

W sumie, w całym 2024 roku Netflix miał 39 mld dol. przychodu, 10,4 mld dol. zysku operacyjnego i 8,7 mld dol. zysku netto.

Dla porównania w 2023 r. było to 33,7 mld dol., 6,9 mld dol. zysku operacyjnego i 5,4 mld dol. zysku netto.

Gospodarka światowa
Trump rozważa 10 proc. cła na Chiny i odrzuca globalny minimalny CIT
Gospodarka światowa
Trump zasypał kraj rozporządzeniami, ale na razie unika wojen handlowych
Gospodarka światowa
Trump na razie unika wojen handlowych
Gospodarka światowa
W listopadzie nieco więcej zamówień w niemieckim przemyśle
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka światowa
Drugie życie hedgingowego szału po klęsce. Co ujawniają zawirowania na rynkach
Gospodarka światowa
Bitcoin ustanowił rekord w dzień inauguracji. Tokeny firmowane przez prezydenta i pierwszą damę mocno zyskiwały po ich emisji