W listopadzie nieco więcej zamówień w niemieckim przemyśle

Według wstępnych danych Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis), realna (skorygowana o cenę) wielkość zamówień w przemyśle wzrosła w listopadzie 2024 r. o 0,1 proc. w porównaniu z październikiem.

Publikacja: 21.01.2025 10:43

W listopadzie nieco więcej zamówień w niemieckim przemyśle

Foto: Bloomberg

W porównaniu z listopadem 2023 r. skorygowana kalendarzowo liczba zamówień spadła w listopadzie 2024 r. o 0,7 proc.

Nieznacznie pozytywny rozwój stanu zamówień wynika niemal w całości ze wzrostu obserwowanego w branży motoryzacyjnej (+3,2 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca po korekcie sezonowej i kalendarzowej). Negatywny wpływ na wynik ogólny miały spadki produkcji maszyn i urządzeń (-0,8 proc.) oraz produkcji pozostałego sprzętu transportowego (statki powietrzne, statki, pociągi, pojazdy wojskowe; -1,2 proc.).

Niezrealizowane zamówienia krajowe w listopadzie 2024 r. spadły o 0,3 proc. w porównaniu z październikiem 2024 r. Natomiast stan zamówień zagranicznych wzrósł o 0,3 proc.

Producenci dóbr inwestycyjnych odnotowali wzrost stanu zamówień o 0,4 proc.. Stan zamówień dla producentów dóbr konsumpcyjnych spadł o 0,6 proc., a producentów dóbr pośrednich o 0,9 proc.

Rozpiętość stanu zamówień nie uległa zmianie

W listopadzie 2024 r. rozpiętość stanu zamówień wyniosła 7,3 miesiąca, podobnie jak w październiku 2024 r. Rozpiętość ta spadła z 10,0 miesięcy do 9,9 miesiąca dla producentów dóbr inwestycyjnych. Pozostała na niezmienionym poziomie i wyniosła 4,1 miesiąca dla producentów dóbr pośrednich oraz 3,6 miesiąca dla producentów dóbr konsumpcyjnych.

Zakładając, że obroty pozostają stałe i nie wpływają żadne nowe zamówienia, zakres wskazuje, ile miesięcy jednostki lokalne musiałyby teoretycznie wyprodukować towary, aby zrealizować wszystkie dostępne zamówienia. Obliczany jest jako stosunek aktualnego stanu zamówień do średnich obrotów z ostatnich dwunastu miesięcy.

Wzrost zamówień po słabym październiku

W październiku zamówienia w niemieckim przemyśle spadły o 1,5 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, po uwzględnieniu sezonowości i kalendarza. Ankieta przeprowadzona przez analityków Reutersa wskazywała na spadek o 2 proc. Negatywna tendencja wynikała ze spadków produkcji maszyn i urządzeń o 7,6 proc. w skali miesiąca oraz przemysłu motoryzacyjnego o 3,7 proc. Wzrosty odnotowano natomiast w produkcji metali podstawowych, o 10,2 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego, oraz produkcji wyrobów komputerowych, elektronicznych i optycznych, która wzrosła o 8,0 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Po wyłączeniu zamówień o dużej skali, nowe zamówienia były o 0,1 proc. wyższe niż przed miesiącem. Według danych urzędu statystycznego, mniej zmienne porównanie trzech miesięcy do trzech miesięcy wykazało, że łączna liczba nowych zamówień w okresie od sierpnia do października była o 2,7 proc. wyższa niż w poprzednich trzech miesiącach.

Oczekiwany spadek w październiku w porównaniu z gwałtownym wzrostem w poprzednim miesiącu był nieco mniejszy, niż się obawiano, podczas gdy dane za poprzedni miesiąc zostały wyraźnie skorygowane w górę, powiedział Elmar Voelker, ekonomista LBBW.

Po rewizji tymczasowych wyników, liczba nowych zamówień we wrześniu wzrosła o 7,2 proc. w porównaniu z sierpniem, czyli więcej niż wcześniej raportowano o 4,2 proc.. Zmiana wynikała z zamówienia na dużą skalę w produkcji statków.

Gospodarka światowa
Są nowe dane o PMI ze strefy euro. Tąpnięcie we Francji
Gospodarka światowa
Przedwyborcze Niemcy: partyjny czas wielkich obietnic
Gospodarka światowa
Czy rynki słusznie liczą na przerwanie wojny?
Gospodarka światowa
Niemcy: Transport ratuje przemysł
Gospodarka światowa
Fed chce zobaczyć dalszy postęp dezinflacji przed zmianą stóp proc. w USA
Gospodarka światowa
Europejskie giełdy tracą impet