W listopadzie nieco więcej zamówień w niemieckim przemyśle

Według wstępnych danych Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis), realna (skorygowana o cenę) wielkość zamówień w przemyśle wzrosła w listopadzie 2024 r. o 0,1 proc. w porównaniu z październikiem.

Publikacja: 21.01.2025 10:43

W listopadzie nieco więcej zamówień w niemieckim przemyśle

Foto: Bloomberg

W porównaniu z listopadem 2023 r. skorygowana kalendarzowo liczba zamówień spadła w listopadzie 2024 r. o 0,7 proc.

Nieznacznie pozytywny rozwój stanu zamówień wynika niemal w całości ze wzrostu obserwowanego w branży motoryzacyjnej (+3,2 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca po korekcie sezonowej i kalendarzowej). Negatywny wpływ na wynik ogólny miały spadki produkcji maszyn i urządzeń (-0,8 proc.) oraz produkcji pozostałego sprzętu transportowego (statki powietrzne, statki, pociągi, pojazdy wojskowe; -1,2 proc.).

Niezrealizowane zamówienia krajowe w listopadzie 2024 r. spadły o 0,3 proc. w porównaniu z październikiem 2024 r. Natomiast stan zamówień zagranicznych wzrósł o 0,3 proc.

Producenci dóbr inwestycyjnych odnotowali wzrost stanu zamówień o 0,4 proc.. Stan zamówień dla producentów dóbr konsumpcyjnych spadł o 0,6 proc., a producentów dóbr pośrednich o 0,9 proc.

Rozpiętość stanu zamówień nie uległa zmianie

W listopadzie 2024 r. rozpiętość stanu zamówień wyniosła 7,3 miesiąca, podobnie jak w październiku 2024 r. Rozpiętość ta spadła z 10,0 miesięcy do 9,9 miesiąca dla producentów dóbr inwestycyjnych. Pozostała na niezmienionym poziomie i wyniosła 4,1 miesiąca dla producentów dóbr pośrednich oraz 3,6 miesiąca dla producentów dóbr konsumpcyjnych.

Zakładając, że obroty pozostają stałe i nie wpływają żadne nowe zamówienia, zakres wskazuje, ile miesięcy jednostki lokalne musiałyby teoretycznie wyprodukować towary, aby zrealizować wszystkie dostępne zamówienia. Obliczany jest jako stosunek aktualnego stanu zamówień do średnich obrotów z ostatnich dwunastu miesięcy.

Wzrost zamówień po słabym październiku

W październiku zamówienia w niemieckim przemyśle spadły o 1,5 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, po uwzględnieniu sezonowości i kalendarza. Ankieta przeprowadzona przez analityków Reutersa wskazywała na spadek o 2 proc. Negatywna tendencja wynikała ze spadków produkcji maszyn i urządzeń o 7,6 proc. w skali miesiąca oraz przemysłu motoryzacyjnego o 3,7 proc. Wzrosty odnotowano natomiast w produkcji metali podstawowych, o 10,2 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego, oraz produkcji wyrobów komputerowych, elektronicznych i optycznych, która wzrosła o 8,0 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Po wyłączeniu zamówień o dużej skali, nowe zamówienia były o 0,1 proc. wyższe niż przed miesiącem. Według danych urzędu statystycznego, mniej zmienne porównanie trzech miesięcy do trzech miesięcy wykazało, że łączna liczba nowych zamówień w okresie od sierpnia do października była o 2,7 proc. wyższa niż w poprzednich trzech miesiącach.

Oczekiwany spadek w październiku w porównaniu z gwałtownym wzrostem w poprzednim miesiącu był nieco mniejszy, niż się obawiano, podczas gdy dane za poprzedni miesiąc zostały wyraźnie skorygowane w górę, powiedział Elmar Voelker, ekonomista LBBW.

Po rewizji tymczasowych wyników, liczba nowych zamówień we wrześniu wzrosła o 7,2 proc. w porównaniu z sierpniem, czyli więcej niż wcześniej raportowano o 4,2 proc.. Zmiana wynikała z zamówienia na dużą skalę w produkcji statków.

Gospodarka światowa
Trump na razie unika wojen handlowych
Gospodarka światowa
Drugie życie hedgingowego szału po klęsce. Co ujawniają zawirowania na rynkach
Gospodarka światowa
Bitcoin ustanowił rekord w dzień inauguracji. Tokeny firmowane przez prezydenta i pierwszą damę mocno zyskiwały po ich emisji
Gospodarka światowa
Druga kadencja Trumpa jest nadal sporą zagadką dla inwestorów
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka światowa
Rynki witają Trumpa z lekkim optymizmem
Gospodarka światowa
Inauguracja Trumpa nie wstrząsnęła rynkami