Jak obniżyć ceny energii dla przemysłu? Pomoże bezpośredni zakup jej od OZE

Komisja Europejska chce obniżyć ceny energii dla przemysłu. Ma on kupować prąd z OZE bezpośrednio od wytwórców po stałej cenie (kontrakt PPA). Bruksela chce, aby te umowy gwarantował Europejski Bank Inwestycyjny.

Publikacja: 20.02.2025 16:25

Jak obniżyć ceny energii dla przemysłu? Pomoże bezpośredni zakup jej od OZE

Foto: Francesca Volpi/Bloomberg

Komisja Europejska zaprezentuje 26 lutego Clean Industrial Deal. Jak wynika z przecieków medialnych, zaproponuje gwarancje Europejskiego Banku Inwestycyjnego dla kontraktów PPA na zakup energii z OZE, obniżenie limitów magazynowania gazu ziemnego, uproszczenie mechanizmu CBAM (cło węglowe) oraz zmniejszenie rygorów prawnych dla pomocy publicznej przy zamówieniach publicznych.

Czytaj więcej

Strategie energetyczne czekają na wybory, a biznes wypatruje busoli zmian

Jak obniżyć cen energii dla przemysłu?

Komisja Europejska chce zmniejszyć presję wywieraną na przedsiębiorstwa w związku z wysokimi kosztami energii w porównaniu z resztą świata. Zgodnie z jej projektem, który wyciekł do mediów, Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) ma gwarantować umowy zakupu prądu od producentów energii odnawialnej.

Umowy PPA są uważane za istotny instrument, dzięki któremu przedsiębiorstwa mogą bezpośrednio kupować tańszą energię elektryczną. Zapewniają bezpieczeństwo producentom OZE, którzy znajdują długoterminowych nabywców. Jeśli EBI udzieli gwarancji, może to ułatwić dalszą ekspansję PPA. Problem gwarancji dla PPA istnieje od dawna, zwłaszcza w Niemczech. Francja chciała rozszerzyć tę zasadę na kontrakty dotyczące energii jądrowej.

Umowy PPA z producentami energii wiatrowej lub słonecznej są stosunkowo nowym rozwiązaniem i wiążą się z ryzykiem dla obu stron, szczególnie w przypadku kontraktów długoterminowych, gdyż produkcja podlega wahaniom i może pojawić się konieczność zakupu energii elektrycznej z innych źródeł.

Jak zapowiada UE, wsparcie w postaci gwarancji otrzymają także firmy dostarczające komponenty do rozbudowy sieci elektroenergetycznej. 

W dokumencie nie podano, ile pieniędzy EBI powinien przeznaczyć na gwarancje. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen planuje przedstawić go w przyszłym tygodniu. Nowe przepisy mają ukrócić regulacje i biurokrację w tym sektorze.

Czytaj więcej

Bierność na rynku energii szkodzi firmom

Co z obowiązkiem gromadzenia zapasów gazu

Komisja planuje również uelastycznienie zapisów dotyczących zapasów gazu. Obecne przepisy przewidują wypełnienie do 1 listopada każdego roku magazynów gazu w 90 proc. Wiele krajów UE postuluje obniżenie tego pułapu. 

- Obowiązek napełnienia magazynów ma kluczowe znaczenie dla rynku gazu. (...) Być może potrzebujemy nowych działań, aby przeciwdziałać spekulacjom na rynku, jednak sama potrzeba i obowiązek magazynowania wciąż są duże. Dla przykładu to właśnie ten obowiązek dał nam gwarancje pewności dostaw na początku tego roku – powiedziała Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska, 20 lutego podczas obrad komisji przemysłu, badań i energii Parlamentu Europejskiego.

Polska, która w tym półroczu sprawuje prezydencję w UE, wyraża sceptycznie stanowisko wobec obniżenia tego obowiązku.

Jakie zmiany w cle węglowym

Komisja proponuje także zmiany w tzw. cle węglowym. O tych propozycjach szerszej mówił niedawno „Rzeczpospolitej” Krzysztof Bolesta, wiceminister klimatu i środowiska. Jak mówił, korekty w cle węglowym będą korzystne dla polskich firm, bo będą to głównie ułatwienia i uproszczenia dla mniejszych z nich, czyli coś, co rzeczywiście w Polsce jest ważne, bo ci importerzy, ci producenci, którzy korzystają też z importowanych półproduktów, to są małe i średnie firmy.

- Firmy te nie będą musiały wypełniać szeregu dokumentów, niepotrzebnej biurokracji. Zgłaszają się do nas przedsiębiorcy, którzy importują np. kilka baterii do magazynów energii i muszą wszystko rejestrować w systemie. Nie są oni wielkimi importerami, którzy ściągają np. po kilkaset takich urządzeń, a jedynie drobne ilości. Mimo to musieliby przechodzić długotrwałe procesy rejestracyjne. Chcemy od tego odstąpić, bo firmy się tego boją i marnowałyby na to czas i pieniądze – wyjaśniał Bolesta. 

Energetyka
Znikome zainteresowanie taryfami dynamicznymi
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Energetyka
Duzi sprzedawcy prądu nie wierzą w efekt obliga
Energetyka
Jest umowa pomostowa dla atomu. Premier zabrał głos
Energetyka
Trudne rozmowy atomowe z partnerami z USA i z Brukselą
Energetyka
Polenergia zaczyna sprzedawać zielony prąd na Allegro
Energetyka
PGE pozyskała pożyczki z KPO na rozbudowę sieci elektroenergetycznych