Stan zagrożenia energetycznego – czyli jedna z pierwszych decyzji Donalda Trumpa

Prezydent Donald Trump podpisze dekret ogłaszający krajowy stan zagrożenia energetycznego mający na celu zwiększenie wydobycia ropy i gazu w USA oraz obniżenie kosztów dla amerykańskich konsumentów – informuje agencję Reutersa jeden z urzędników nowej administracji w Białym Domu.

Publikacja: 20.01.2025 18:38

Stan zagrożenia energetycznego – czyli jedna z pierwszych decyzji Donalda Trumpa

Foto: Bloomberg

Deklaracja dotycząca energetyki jest tylko jednym z wielu działań, które Donald Trump ma podjąć w poniedziałek, aby wzmocnić amerykański przemysł naftowy, gazowy i energetyczny. Prezydent obiecał obniżyć koszty energii o połowę w ciągu pierwszego roku swojej administracji.

Czytaj więcej

Czy Donald Trump uskrzydli Amerykę?

Donald Trump wprowadzi stan zagrożenia energetycznego. Więcej odwiertów ma dać tańszą energię 

Urzędnik nie podał żadnych szczegółów na temat stanu wyjątkowego, ale Trump i jego sojusznicy zasygnalizowali, że użyją swojej pozycji do szybkiego zatwierdzania nowych projektów naftowych, gazowych i elektrycznych, na które zwykle czeka się latami. – Wspólnym tematem jest uwolnienie przystępnej cenowo i niezawodnej amerykańskiej energii. Ponieważ energia przenika każdą część naszej gospodarki, jest również kluczem do przywrócenia naszego bezpieczeństwa narodowego i wywierania amerykańskiej dominacji energetycznej na całym świecie – powiedział urzędnik.

Wielkość wydobycia ropy naftowej w USA. EIA

Wielkość wydobycia ropy naftowej w USA. EIA

Foto: EIA

W Alasce będzie można wiercić 

Trump ma podpisać także kolejne rozporządzenie mające na celu wykorzystanie zasobów naturalnych na Alasce, uchylając kilka inicjatyw Bidena dotyczących pojazdów elektrycznych. – Alaska jest kluczowa dla naszego bezpieczeństwa narodowego ze względu na swoje położenie geostrategiczne i jest kluczowym miejscem, z którego moglibyśmy eksportować LNG nie tylko do innych części Stanów Zjednoczonych, ale także do naszych przyjaciół i sojuszników w regionie Azji i Pacyfiku – powiedział anonimowo urzędnik.

Stany Zjednoczone są największym producentem ropy naftowej na świecie od lat, wyprzedzając Arabię Saudyjską i Rosję. Prezesi Exxonu i Chevrona stwierdzili, że poziom produkcji ropy naftowej i gazu zależy od warunków rynkowych i jest mało prawdopodobne, aby znacząco wzrósł w zależności od tego, kto obejmie urząd w Białym Domu. Potwierdzają to dane EIA – Energy Information Administration.

Wielkość wydobycia gazu ziemnego w USA. EIA

Wielkość wydobycia gazu ziemnego w USA. EIA

Foto: EIA

Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami
Gospodarka światowa
Dlaczego Donald Trump uznał, że podwyżki ceł są magiczną bronią?
Gospodarka światowa
Nie żyje papież Franciszek