Co zbiło z tropu traderów po ostrym cięciu Fedu?

Początkowe zyski szybko wyparowały, gdyż górę wzięło bardziej trzeźwe spojrzenie na realia rynkowe i gospodarcze.

Publikacja: 19.09.2024 10:55

Co zbiło z tropu traderów po ostrym cięciu Fedu?

Foto: Bloomberg

Jerome Powell, szef Fedu, najpierw  spełnił oczekiwania inwestorów. Dostali to na co długo mieli nadzieję, czyli mocne ciecie stóp procentowych zwiastujące kres epoki restrykcyjnej polityki pieniężnej.

A jak zareagowali? Akcje, zwłaszcza spółek wrażliwych na koniunkturę w gospodarce, początkowo drożały, podobnie jak obligacje.

Perspektywy luźniejszej polityki pieniężnej w największej gospodarce świata pozytywnie zostały też przyjęte przez branżę walut cyfrowych.

Stadna reakcja po decyzji Fedu

Jednak początkowe zyski szybko wyparowały, gdyż górę wzięło bardziej trzeźwe spojrzenie na realia rynkowe i gospodarcze.

Ceny akcji są blisko rekordowych poziomów a gospodarka traci moc. Wczoraj ostatecznie potaniały wszystkie kluczowe aktywa jak akcje, obligacje skarbowe, papiery dłużne firm, czy surowce.

Wprawdzie skala spadków nie była duża, ale takiego stadnego cofnięcia po decyzji Fedu nie było od czerwca 2021 roku.

Traderów zbiły z tropu komentarze Jerome Powella, który ostrzegł, a neutralny poziom stóp procentowych jest obecnie prawdopodobnie wyższy niż przed pandemią.

- Ważny jest ruch o 50 punktów bazowych i oczekiwania co zostało uwzględnione w cenach - powiedział w telewizji Bloomnberga Jeffrey Rosenberg, zarządzający portfelem w funduszu BlackRock.

Jest pewne rozczarowanie na rynku. Tuż po decyzji Fedu indeks S&P500 wzniósł się na rekordowy poziom a później cofnął się. Rentowności dwuletnich obligacji skarbowych, bardzo wrażliwych na zmiany polityki Fedu, najpierw spadły do 3,54 proc. a później poszły w górę. Podobnie było z rentownościami obligacji dziesięcioletnich.

Traderzy zagrali pod serię cięć stóp

Rynek obligacji spodziewał się serii cięć stóp procentowych i to już zostało uwzględnione. Rentowność dwuletnich skarbówek od kwietnia spadła z ponad 5 proc.

Powellowi było trudno przebić gołębie oczekiwania na rynku obligacji zważywszy jego ruchy w okresie minionych sześciu tygodni, wskazuje Michael de Pass, ekspert Citadel Securities.

Wprawdzie wydaje się, że gospodarka nie potrzebuje wsparcia, ale są oznaki słabnięcia trendu, co jest widoczne na rynku pracy i w przemyśle.

Gospodarka światowa
Globalny dług sięgnął 312 bln dolarów
Gospodarka światowa
Pekin może dać chińskim bankom 142 mld dolarów. Szykuje nowy zasiłek
Gospodarka światowa
PKB Niemiec skurczy się w 2024 roku. To zła wiadomość dla polskich eksporterów
Gospodarka światowa
Stopy procentowe w Szwajcarii w dół. Ważna wiadomość dla frankowiczów
Gospodarka światowa
Stopy procentowe w Czechach w dół. Inflacja opanowana, gorzej z gospodarką
Gospodarka światowa
Rozsadziła rynek o wartości 40 bilionów dolarów. Co oznacza jej odwrót?