Wzrost cen słabnie, ale europejski przemysł ma zadyszkę

Niemiecka inflacja wyhamowała nieco bardziej niż się spodziewano. Ale przemysłowe wskaźniki PMI dla wielu krajów Eurolandu są recesyjne.

Publikacja: 02.07.2024 06:00

Wzrost cen słabnie, ale europejski przemysł ma zadyszkę

Foto: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Inflacja konsumencka HICP w Niemczech wyhamowała z 2,4 proc. w maju do 2,2 proc. w czerwcu, podczas gdy średnio się spodziewano, że zejdzie ona do 2,3 proc. Nieco niższy od prognoz okazał się również najnowszy odczyt niemieckiej inflacji HICP (czyli inflacji konsumenckiej liczonej według metodologii Eurostatu). Wyhamowała z 2,8 proc. do 2,5 proc., a oczekiwano, że zejdzie do 2,6 proc.

0,1 %

– o tyle w czerwcu wzrosły ceny konsumpcyjne w Niemczech w porównaniu z majem, według metodologii niemieckiego urzędu statystycznego

– Niemieckie dane wraz z opublikowanymi w zeszłym tygodniu statystykami z: Francji, Włoch, Hiszpanii oraz Portugalii, sugerują, że inflacja konsumencka w strefie euro wyhamowała nieco mocniej, z 2,6 proc. do 2,4 proc. Inflacja bazowa prawdopodobnie zeszła tylko jednak z 2,9 proc. do 2,8 proc. Mamy mniej danych dotyczących jej komponentów, ale statystyki narodowe sugerują, że wzrost cen usług pozostał zbliżony do 4 proc., czyli taki, jaki był od listopada – twierdzi Franziska Palmas, analityczka firmy Capital Economics. Dane na ten temat zostaną opublikowane we wtorek. Jej zdaniem powinny one skłaniać EBC do dosyć powolnego tempa cięć stóp. – Nadal spodziewamy się wstrzymania obniżek w lipcu, a później dalszych cięć, w których wyniku stopa depozytowa zostanie zredukowana do 3,25 proc. – prognozuje Palmas.

Czytaj więcej

Koniunktura gospodarcza w Europie gorsza od oczekiwań

W poniedziałek opublikowano również finałowe odczyty wskaźników PMI mierzących koniunkturę w europejskim przemyśle. PMI dla strefy euro spadł z 47,3 pkt do 45,8 pkt, podczas gdy pierwszy odczyt mówił do 45,6 pkt. Wskaźnik dla przemysłu w Niemczech zniżkował z 45,4 pkt do 43,5 pkt, a pierwszy odczyt wyniósł 43,4 pkt. We Francji spadł z 46,4 pkt do 45,4 pkt i też był o 0,1 pkt proc. wyższy niż wskazywał pierwszy odczyt. Poprawę odnotowano tylko we Włoszech. Tam przemysłowy PMI wzrósł z 45,6 pkt do 45,7 pkt, podczas gdy wstępny odczyt wskazywał na 44,4 pkt. Odczyty przemysłowych wskaźników PMI dla strefy euro i jej trzech największych gospodarek były nadal na „recesyjnych” poziomach. (Recesję w danej branży wskazuje odczyt PMI poniżej poziomu 50 pkt). Jedynie w Hiszpanii przemysł doświadczał ekspansji, choć koniunktura się w nim lekko pogorszyła. Przemysłowy wskaźnik PMI spadł tam z 54 pkt do 52,3 pkt.

– Wskaźniki PMI dla wszystkich krajów strefy euro, oprócz Włoch, spadały w czerwcu. Jesteśmy skłonni to uznać za tymczasowy spadek, a nie za część przedłużającej się dekoniunktury. Wstępne dane PMI sugerowały wzrost produkcji w czerwcu w innych częściach świata, w tym w USA, Wielkiej Brytanii oraz Indiach. To globalne ożywienie tworzy dobre warunki też dla europejskich producentów – ocenia Cyrus de la Rubia, ekonomista Hamburg Commercial Banku.

Gospodarka światowa
Inwestorzy nie przestraszyli się wyniku pierwszej tury wyborów
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka światowa
Jak rynki przyjęły sukces Le Pen w wyborach we Francji
Gospodarka światowa
Bułgaria. Kraj, który znów minął się ze strefą euro
Gospodarka światowa
Skrajna prawica zwyciężyła. Nie wiadomo jednak czy zdoła stworzyć rząd
Gospodarka światowa
Wybory we Francji. Czy partia Marine Le Pen przejmie władzę? Francuzi głosują
Gospodarka światowa
Klęska Bidena w debacie nie wystraszyła Wall Street