Bill Gross: Wygrana Trumpa zła dla rynku obligacji

Bill Gross, współzałożyciel funduszu PIMCO, uważa że ewentualna wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich, mogłaby zamieszać na rynku obligacji.

Publikacja: 27.05.2024 15:16

Donald Trump

Donald Trump

Foto: Bloomberg

Bill Gross, współzałożyciel PIMCO (największego funduszu obligacyjnego świata) stwierdził w wywiadzie dla "Financial Timesa", że ewentualna wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich mogłaby mieć gorsze skutki dla rynku długu niż reelekcja Joe Bidena.

Wygrana Trumpa może wywołać zawirowania na rynku obligacji

- Trump jest dla rynku bardziej "niedźwiedzim" kandydatem, gdyż jego program mówi o utrzymaniu cięć podatków oraz o droższych projektach - powiedział Gross.  Jego zdaniem, to może wywołać więcej zawirowań na rynku obligacji. Jedną z głównych obietnic wyborczych Trumpa jest przedłużenie okresu obowiązywania cięć podatkowych wprowadzonych w 2017 r. Według wyliczeń think-tanku Centrum Odpowiedzialnego Budżetu (CRB) kosztowałoby to budżet 4 bln USD w ciągu dekady.

Czytaj więcej

Inwestycje w USA są bardziej atrakcyjne niż w Europie

Gross zaznaczył jednak, że polityka Bidena również nie była dobra z punktu widzenia inwestorów z rynku długu, gdyż przyczyniła się ona do powiększenia amerykańskiego deficytu finansów publicznych o wiele bilionów dolarów. Gross przypomniał, że ów deficyt wzrósł z 4,1 proc. PKB w 2022 r. do aż 8,8 proc. PKB w zeszłym roku. - Deficyt jest głównym problemem. Zwiększenie podaży długu o 2 bln USD rocznie tworzy presję na rynku - powiedział współzałożyciel PIMCO.

Rentowność amerykańskich obligacji dziesięcioletnich wynosiła w poniedziałek po południu 4,45 proc. W ostatnich miesiącach duży wpływ miały na niej zmiany oczekiwań inwestorów. Na początku roku, gdy inwestorzy spodziewali się dosyć szybkiego rozpoczęcia cięć stóp procentowych w USA, rentowność dziesięciolatek była lekko poniżej 4 proc. W szczycie z października, gdy obawiano się, że Fed przesadzi z podwyżkami stóp, rentowność tych papierów przekraczała natomiast 5 proc.  Rok temu była ona zaś poniżej 3,5 proc., a dwa lata temu poniżej 3 proc. Tymczasem dług publiczny USA powiększył się od końca 2020 r. o blisko 7 bln USD.

Czytaj więcej

Co przyniesie nowa kadencja Donalda Trumpa?

Którzy finansiści z Wall Street popierają Trumpa?

Kampania wyborcza w USA nabiera tempa, a część przedstawicieli wielkich firm finansowych z Wall Street zaczęła lepiej postrzegać kandydaturę Trumpa. Są oni wyraźnie rozczarowani rządami Bidena. O tym, że rozważa jego poparcie mówił m.in. Kenneth Griffin, założyciel funduszu hedgingowego Citadel, który jeszcze dwa lata temu nazywał byłego prezydenta "trzykrotnym przegrańcem". Trumpa oficjalnie poparł już Steven Schwarzman, prezes Blackstone Group. - Podzielamy obawy większości Amerykanów, że nasza polityka gospodarcza, imigracyjna i zagraniczna idą w złym kierunku - przyznał Schwarzman. Mimo to, Biden wciąż cieszy się poparciem wielu  finansistów z Wall Street, wpłacających datki na jego kampanię.

Gospodarka światowa
Inflacja słabnie, ale nie na tyle, by banki centralne odetchnęły z ulgą
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka światowa
Wzrost cen słabnie, ale europejski przemysł ma zadyszkę
Gospodarka światowa
Inwestorzy nie przestraszyli się wyniku pierwszej tury wyborów
Gospodarka światowa
Jak rynki przyjęły sukces Le Pen w wyborach we Francji
Materiał Promocyjny
NIS2 - skuteczne metody zarządzania ryzykiem oraz środki wdrożenia
Gospodarka światowa
Bułgaria. Kraj, który znów minął się ze strefą euro
Gospodarka światowa
Skrajna prawica zwyciężyła. Nie wiadomo jednak czy zdoła stworzyć rząd