Reklama
Rozwiń

Gigant BlackRock uderzył na alarm. Fundusz został zaatakowany

Tym razem gigant finansowy BlackRock nie patyczkował się. Formalny i trudny do rozszyfrowania styl zastąpił bezpośredni przekaz: twój fundusz został zaatakowany, więc trzeba chwycić za broń.

Publikacja: 06.05.2024 14:12

Gigant BlackRock uderzył na alarm. Fundusz został zaatakowany

Foto: Angus Mordant/Bloomberg

Napastnikiem okazał się Boaz Weinstein, bezkompromisowy zarządzający pieniędzmi, który twierdzi, że anomalie cenowe w funduszach BlackRock, a także w innych towarzystwach, kosztują klientów miliardy dolarów i trzeba to wyeliminować.

W kwietniu Saba Capital Management, fundusz hedgingowy zarządzany przez Weinsteina, podjął próbę nakłonienia inwestorów sześciu funduszy mających 10 miliardów dolarów aktywów, do usunięcia BlackRock jako menedżera.

BlackRock zareagował na to ostrzeżeniem, że jeśli Saba wygra będzie mógł zostać doradcą finansowym tych funduszy i fundamentalnie zmienić ich cele i strategie po to tylko by się wzbogacić.

Czytaj więcej

Inwestycje w USA są bardziej atrakcyjne niż w Europie

Ten spór zwykle senną branżę zamkniętych funduszy z aktywami w wysokości ćwierć biliona dolarów zamienił w pole zaciętej batalii, jednej z najbardziej dramatycznych w dziejach finansów. Jej kulminacją mogą być czerwcowe walne zgromadzenia akcjonariuszy.

Weinstein twierdzi, że BlackRock nie tylko uwięził udziałowców w produktach przynoszących kiepskie stopy zwrotu, ale tez nie respektuje podstawowych reguł ładu korporacyjnego blokując jego starania o wybór nowych dyrektorów.

BlackRock z kolei stara się punktować Weinsteina wskazując na jego postępowanie po przejęciu kontroli nad zamkniętym funduszem. Fundusz ten wcześniej inwestował w pożyczki o zmiennej stopie a Weinstein część aktywów zaangażował w kryptowaluty i wehikuły SPAC.

- Niezbędne jest ujawnienie kosztów nielegalnego okopania się w trosce o ochronę menedżerskich prowizji przy jednoczesnym robieniu strasznych rzeczy udziałowcom - zadeklarował Weinstein.

50-letni finansista w produkty zamkniętych funduszy zainwestował około 6 mld dolarów, nabyte udziały zaś w wielu funduszach wykorzystuje jako element nacisku na zarządzających by odkupili jego akcje po cenie bliskiej rynkowej bądź przekształcili zamknięte fundusze w otwarte, co dałoby podobny rezultat, podkreśla agencja Bloomberga. W. Z.

Gospodarka światowa
Trump pozwala amerykańskim firmom na korupcję za granicą
Gospodarka światowa
Chińczycy są nadal udziałowcami kluczowej amerykańskiej spółki
Gospodarka światowa
Metale, które zasilają cywilizację cyfrową
Gospodarka światowa
Exit poll: Blok CDU/CSU wygrał wybory w Niemczech. AfD dostała prawie 20 proc. głosów
Gospodarka światowa
Czy Buffett powinien się bać?
Gospodarka światowa
Są nowe dane o PMI ze strefy euro. Tąpnięcie we Francji