USA: kolejny gorący raport z rynku pracy. Oddala się ryzyko recesji w Ameryce

Liczba nowych etatów w USA (poza sektorem rolniczym) wzrosła w lutym o 275 tys., po zwyżce o 229 tys. w styczniu. Średnio prognozowano, że wzrośnie ona tylko o 200 tys.

Publikacja: 08.03.2024 15:32

USA: kolejny gorący raport z rynku pracy. Oddala się ryzyko recesji w Ameryce

Foto: Bloomberg

To już kolejny miesiąc z rzędu, w którym dane o wzroście liczby etatów w USA były znacznie lepsze od prognoz. Oddala się więc ryzyko recesji w Ameryce. Jednocześnie są w tym raporcie elementy dające inwestorom nadzieję na to, że Fed zacznie obniżać stopy procentowe.

Stopa bezrobocia niespodziewanie wzrosła bowiem z 3,7 proc. do 3,9 proc., a wzrost średniej płacy godzinowej wyhamował z 0,5 proc. m./m. w styczniu do 0,1 proc. w lutym. Średnio oczekiwano, że wyniesie on 0,3 proc. 

Czytaj więcej

Spółki z indeksu Nasdaq warte niemal tyle co amerykańska gospodarka

Co zrobi Fed?

- Wzrost liczby etatów o 275 tys. mógłby dać Fedowi argument za tym, że nie ma pośpiechu z rozpoczęciem obniżek stóp procentowych, ale duże negatywne rewizje danych z poprzednich miesięcy sprawiają, że lutowy wzrost okazuje się nie tak silny jak sądzono. Wraz ze wzrostem stopy bezrobocia do poziomu najwyższego od dwóch lat oraz dużo słabszą zwyżką płac, jest mniej powodów by się martwić, że siła rynku pracy sprawi, że inflacja znów pójdzie w górę - twierdzi Andrew Hunter, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics.

- Ludzie będą mogli interpretować najnowszy raport z rynku pracy w sposób, jaki im się najbardziej podoba. My sądzimy jednak, że był on pozytywny i da Fedowi wystarczająco pewne przekonanie, że odpowiednie będzie umiarkowane cięcia stóp procentowych — uważa Geprge Mateyo, dyrektor inwestycyjny KeyBanku.

Czytaj więcej

#WykresDnia: Amerykański deficyt rośnie, ale nieco wolniej

Rynki analizują raport z rynku pracy

Barometr CME Fed Watch wskazywał po publikacji lutowych danych z amerykańskiego rynku pracy, że rynek kontraktów terminowych wycenia szanse na cięcie stóp w USA w czerwcu na 87 proc. (W przypadku majowego posiedzenia Fedu wynoszą one tylko 32 proc., a marcowego zaledwie 3 proc.). Jerome Powell, prezes Fedu, stwierdził podczas czwartkowego przesłuchania w Kongresie, że amerykański bank centralny „nie jest daleko” od punktu, w którym rozpocznie luzowanie polityki pieniężnej. Rynek wyraźnie uznał, że sytuacja na rynku pracy w USA nie zagraża szykowanym cięciom stóp.

Po publikacji danych za luty, rentowność amerykańskich obligacji dziesięcioletnich spadła w okolice 4,07 proc., a dolar słabł wobec głównych walut świata. Za 1 dolara płacono w piątek po południu 3,928 zł.

Gospodarka światowa
Inflacja słabnie, ale nie na tyle, by banki centralne odetchnęły z ulgą
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka światowa
Wzrost cen słabnie, ale europejski przemysł ma zadyszkę
Gospodarka światowa
Inwestorzy nie przestraszyli się wyniku pierwszej tury wyborów
Gospodarka światowa
Jak rynki przyjęły sukces Le Pen w wyborach we Francji
Materiał Promocyjny
NIS2 - skuteczne metody zarządzania ryzykiem oraz środki wdrożenia
Gospodarka światowa
Bułgaria. Kraj, który znów minął się ze strefą euro
Gospodarka światowa
Skrajna prawica zwyciężyła. Nie wiadomo jednak czy zdoła stworzyć rząd