https://pbs.twimg.com/media/GBi4IaZWgAAtcU4?format=png&name=small
Unie Europejska nałożyła dotychczas 11 pakietów sankcji na Rosję w związku z wojną. Na Rosję nakłada się szeroki wachlarz ograniczeń, w tym na handel, finanse, energię, ropę, węgiel, przemysł, technologię, transport, towary podwójnego zastosowania i towary luksusowe oraz złoto. UE pracuje obecnie nad 12. pakietem przeciwko Rosji mającym na celu zakaz handlu diamentami i zaostrzenie cen ropy.
Pomimo sankcji liczby pokazują, że towary z UE, zwłaszcza towary niemieckie, w dalszym ciągu świadczą usługi w Rosji za pośrednictwem krajów trzecich. Według niemieckiego Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis) od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej nic nie wskazuje na to, aby niemiecki eksport do Azji Środkowej i na Kaukaz zaczął spadać. Eksport do Kirgistanu wzrósł w okresie styczeń-październik rok do roku o 180,1 proc., osiągając około 592 mln euro. Eksport z Niemiec do Kazachstanu wzrósł o 32 proc. do 2,7 mld euro, a do Armenii o 19,3 proc. do 423,8 mln euro.
Eksport Niemiec do Rosji spadł o 39,1 proc. w okresie 10 miesięcy rok do roku, do 7,6 miliarda euro. Eksport Niemiec do Rosji gwałtownie spadł, natomiast eksport do sąsiadów Rosji znacznie wzrósł, co wzbudziło obawy, że Niemcy pomagają Moskwie w obchodzeniu sankcji nałożonych w związku z wojną na Ukrainie.