Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.04.2025 13:57 Publikacja: 17.12.2023 21:00
Niemiecki kanclerz Olaf Scholz reprezentuje socjaldemokratów z partii SPD. Wydatki socjalne tnie więc niechętnie. Minister finansów Christian Lindner to zaś polityk liberalnej partii FDP, sprzeciwiającej się podwyższaniu podatków. Fot. Odd ANDERSEN/AFP
Foto: ODD ANDERSEN
Duże gospodarki potrafią być zarządzane w sposób bardzo chaotyczny. Takie wrażenie można odnieść, obserwując co jakiś czas zmagania w Kongresie USA z limitem zadłużenia, prowadzące czasem do chwilowego odcinania finansowania dla administracji federalnej. Wielu europejskich obserwatorów dziwi się wówczas, dlaczego supermocarstwo posiada tak nieefektywne i nadmiernie skomplikowane procedury tworzenia budżetu. Niemcy chyba jednak pozazdrościli ich Amerykanom i kilka lat temu, w okresie przedkryzysowej prosperity, wprowadzili u siebie budżetowy „hamulec” zadłużeniowy. Teraz się to na nich mści. Po tym jak niedawny wyrok Federalnego Trybunału Konstytucyjnego zablokował wykorzystanie części funduszów covidowych na cele związane z zieloną transformacją energetyczną, Niemcy znalazły się w obliczu możliwego fiskalnego paraliżu. W budżecie nagle zabrakło 17 mld euro i trzeba było zamrozić wydatki. W środę, po trudnych negocjacjach z partiami tworzącymi koalicję rządzącą, premier Olaf Scholz ogłosił zażegnanie tego kryzysu. Potrzebne oszczędności zdołano znaleźć, a nawet Zieloni zgodzili się na cięcia wydatków na transformację energetyczną. W Berlinie odetchnięto z ulgą.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inflacja w Japonii wzrosła w marcu o 3,6 proc. w ujęciu rok do roku. Oznacza to, że trzeci rok z rzędu wskaźnik inflacji ogólnej jest wyższy od celu Banku Japonii wynoszącego 2 proc.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Turecki bank centralny zaskoczył w czwartek rynki, podnosząc główną stopę procentową, tygodniową stopę odkupu, z 42,5 do 46 proc., kończąc tym samym cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpoczęty w grudniu ubiegłego roku.
Europejski Bank Centralny obniżył stopę depozytową o 25 pb., co było zgodne z prognozami analityków.
Prezydent USA Donald Trump napisał, że koniec rządów Jerome'a Powella w amerykańskim banku centralnym „nie może nadejść wystarczająco szybko".
Gospodarka Chin powiększyła się w pierwszym kwartale o 5,4 proc., czyli o tyle samo, co w ostatnim kwartale 2024 r. Średnio spodziewano się jej wzrostu o 5,1 proc. Ekonomiści spodziewają się gorszych danych za drugi kwartał.
Ryzyko recesji w USA znacząco wzrosło, głównie z powodu eskalacji napięć handlowych i wprowadzenia nowych ceł – mówi Marcin Dąbrowski, zarządzający White Berg TFI.
Nowa umowa z firmami z USA poprawi pozycję PEJ przy realizacji projektu budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Ten realizujemy dalej z naszymi partnerami – mówi Wojciech Wrochna wiceminister przemysłu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej
Prezydent USA Donald Trump napisał, że koniec rządów Jerome'a Powella w amerykańskim banku centralnym „nie może nadejść wystarczająco szybko".
Administracja prezydenta Donalda Trumpa ma negocjować z ponad 70 państwami, by ograniczyły relacje gospodarcze z Chinami - informuje „The Wall Street Journal”. Trump chce w ten sposób uciąć import chińskich produktów za pośrednictwem innych rynków.
Susza spowodowała, że Ren obniżył się do krytycznego poziomu 78 cm w Kaub – najniższego od 2023 r. Poniżej tego poziomu transport staje się poważnie ograniczony. Koszty wzrosły, a ceny frachtu oleju napędowego osiągnęły najwyższy poziom od 2022 r.
Gospodarka Chin powiększyła się w pierwszym kwartale o 5,4 proc., czyli o tyle samo, co w ostatnim kwartale 2024 r. Średnio spodziewano się jej wzrostu o 5,1 proc. Ekonomiści spodziewają się gorszych danych za drugi kwartał.
Dziura w kasie państwa puchnie jak na drożdżach – wynika z danych Ministerstwa Finansów. Po części to efekt ubytków w dochodach z PIT, z których więcej trafia do samorządów. Po części – początku wykupy długu pandemicznego.
DataWalk otrzymało propozycję od inwestora z rynku francuskiego. Oferta zakłada objęcie akcji polskiej spółki po cenie 77,76 zł. Rynek pozytywnie zareagował na te wieści.
Czy „zapóźnienie technologiczne” polskiej gospodarki grozi zatrzymaniem procesu doganiania Zachodu? Większość uczestników panelu ekonomistów zgodziło się z tą tezą, acz część zwraca uwagę, że konwergencja i wykorzystanie technologii właśnie wzajemnie się napędzają.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas