Bank Japonii zmienił politykę kontroli krzywej rentowności

Japoński bank centralny pozostawił główną stopę procentową na poziomie minus 0,1 proc. Dokonał jednak zmian w polityce kontroli krzywej rentowności obligacji, czyniąc ją bardziej elastyczną.

Publikacja: 31.10.2023 11:02

Bank Japonii zmienił politykę kontroli krzywej rentowności

Foto: Bloomberg

Bank Japonii stwierdził w swoim komunikacie z wtorkowego posiedzenia, że poziom 0 proc. będzie nadal poziomem docelowym dla rentowności japońskich obligacji dziesięcioletnich. Poziom 1 proc. ma być jednak traktowany jako punt "referencyjny". To w praktyce będzie oznaczało, że Bank Japonii będzie tolerował większe wahania rentowności długu.

- Niepewność jest ekstremalnie duża, zarówno w krajowej gospodarce jak i w gospodarkach zagranicznych oraz na rynkach finansowych. Zdecydowaliśmy więc, że odpowiednią rzeczą będzie zwiększenie elastyczności w przypadku kształtowania długoterminowych rentowności, zgodnie z różnymi scenariuszami przyszłości - stwierdził Kazuo Ueda, prezes Banku Japonii. 

Czytaj więcej

Bastion ujemnych stóp padnie?

We wtorek rano dochodowość japońskich dziesięciolatek sięgnęła 0,95 proc., czyli najwyższego poziomu od ponad dekady. Rok temu była ona w okolicach 0,25 proc. Jen słabł natomiast po posiedzeniu banku centralnego, a jego notowania sięgały 150,4 jenów za 1 USD. Od początku roku japońska waluta straciła prawie 13 proc. wobec amerykańskiej.

- Bank Japonii nie mógł siedzieć bezczynnie i nic nie robić, gdyż rynek spekulował, że bezczynność doprowadzi do dalszego załamania jena i stworzy więcej kłopotów dla rządu. Podjęta decyzja była kompromisem. Traderzy prawdopodobnie to wyczuli i to częściowo tłumaczy dlaczego jen osłabł po zmianach w polityce kontroli krzywej rentowności - wskazuje Yasunari Ueno, główny ekonomista rynkowy Mizuho Securities.

Bank Japonii podniósł swoje prognozy dotyczące inflacji bazowej - z 2,5 proc. do 2,8 proc. na rok fiskalny 2023 r. W roku fiskalnym 2024 r. ma ona wynieść 2,8 proc., a w 2025 r. 1,7 proc. 

Gospodarka światowa
Trump apeluje o obniżki stóp, szef Fed woli poczekać
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Rynek pracy w Stanach Zjednoczonych wciąż silny
Gospodarka światowa
Ropa po 65 dolarów. Kiedy kierowcy mogą liczyć na tańsze paliwo?
Gospodarka światowa
Donald Trump uderza cłami. Co to znaczy dla świata, gospodarek i rynków?
Gospodarka światowa
1,7 bln dolarów wyparowało z Wall Street
Gospodarka światowa
Janusz Jankowiak: Trumpowska recepta dobrze się sprzedaje, choć jest chora