Aktywnie zarządzający funduszami słono płacą za błędy

Profesjonaliści aktywnie zarządzający funduszami liczyli na powtórkę z ubiegłorocznej rozrywki, ale rynkowa rzeczywistość okazała się zupełnie odmienna, a ich pozycjonowanie błędne. Teraz słono za to płacą

Publikacja: 06.04.2023 07:56

Aktywnie zarządzający funduszami słono płacą za błędy

Foto: Spencer Platt

W pierwszym kwartale zaledwie jeden na trzy aktywnie zarządzane fundusze inwestycyjne wypracował wyniki lepsze od wskaźników referencyjnych. To najgorszy rezultat od końcówki 2020 roku, wskazują dane Bank of America.

Kontrastują one z wynikami osiągniętymi w minionym roku, kiedy aż 47 proc. zarządzających pobiło benchmarki. 2022 rok był najlepszy od pięciu lat, podkreśla Bloomberg.

Menedżerowie aktywnie zarządzający funduszami błyszczeli podczas ówczesnej wyprzedaży.

Jeśli nie poprawią wyników w kolejnych kwartałach ich reputacja może jeszcze bardziej ucierpieć w konfrontacji z ciągle zyskującym na popularności zarządzaniem pasywnym.

Na początku pierwszego kwartału fundusze zorientowane na spółki o dużej kapitalizacji preferowały akcje firm finansowych bardziej niż jakikolwiek inny wiodący sektor poza przemysłowym, wskazują dane banku Goldman Sachs. Najmniej popularny był sektor technologiczny.

Tymczasem sektor finansowy uplasował się na dole rankingu wśród 11 branż z indeksu Standard&Poor’s500 tracąc w pierwszym kwartale 6 proc. Sektor technologiczny zyskał natomiast 21 proc.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata