Turbulencje w sektorze bankowym zwiastują koniec rynku niedźwiedzia

Napięcia w sektorze bankowym mogą być „podstępnym i bolesnym” początkiem końca rządów niedźwiedzia na amerykańskim rynku akcji.
Tak twierdzi Michael Wilson, znany strateg nowojorskiego banku Morgan Stanley.

Publikacja: 20.03.2023 12:03

Turbulencje w sektorze bankowym zwiastują koniec rynku niedźwiedzia

Foto: Spencer Platt

“Wsparcie depozytów bankowych przez Fed i FDIC skłoniło wielu analityków do postawienia pytania, czy jest to nowa forma QE a tym samym risk on?” zauważa w raporcie Michael Wilson, który przewidział ubiegłoroczną wyprzedaż i późniejsze październikowe odbicie .

Twierdzi on, że tak nie jest, a więc oznacza to początek końca rynku niedźwiedzia, gdyż ograniczona dostępność kredytu „wyciska wzrost z gospodarki”.

Jego zdaniem indeks Standard&Poor’s500 pozostanie nieatrakcyjny dopóty premia za ryzyko nie wzrośnie do 400 punktów bazowych z obecnego poziomu 230 bp. .

“Właśnie dokładnie tak kończą się rynki niedźwiedzia- nieprzewidywalny katalizator, który jest oczywisty, kiedy spojrzy się wstecz, zmusza uczestników rynku do uznania tego co przez cały czas mieli przed oczami”, wskazuje Wilson nawiązując do ostatnich wydarzeń w branży bankowej.

Obecne zamieszanie powinno sprawić, iż inwestorzy skoncentrują się na pogarszającej się perspektywie wzrostu z powodu restrykcyjnych warunków kredytowych. I uznają, że prognozy zysków są zbyt wysokie.

Wilson zaleca inwestorom defensywne sektory oraz ostrożność wobec tezy głoszącej, że akcje spółek technologicznych o dużej kapitalizacji są odporne na obawy dotyczące wzrostu.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata