Panika wokół banku SVB. Oto możliwe konsekwencje

Do rozpoczęcia sesji około 50-procentowym spadkiem zmierzają akcje SVB Financial Group, spółki-matki pogrążającego się w kryzysie Silicon Valley Banku (SVB). Już w czwartek notowania spółki tąpnęły o 60 proc. po zapowiedziach emisji akcji, mającej wesprzeć trudną sytuację banku, związaną z poniesieniem głębokich strat na portfelu.

Publikacja: 10.03.2023 15:55

Panika wokół banku SVB. Oto możliwe konsekwencje

Foto: Andrey Rudakov/Bloomberg

Rynkowa panika wokół kłopotów banku SVB

SVB Financial Group poinformowała o sprzedaży ze swojego portfela papierów wartościowych na kwotę 21 mld dol. i zapowiedziała emisję akcji o wartości 2,25 mld dol. Zdaniem analityków zmuszona do tego została gwałtownym wycofywaniem depozytów przez klientów obawiających się o skutki spowolnienia w branży startupów, w której działa SVB. Na rynku wybuchła panika.

Czytaj więcej

Fundusz w porę ostrzegł startupy przed bankiem SVB

Szereg inwestorów z branży venture capital wezwało swoje firmy portfelowe do wycofania gotówki z banku, chociaż część funduszy zapowiada pozostanie przy SVB. Jego prezes Greg Becker wezwał na telekonferencji z klientami, by zachowali spokój, tak aby uniknąć runu na bank – zmasowanego wycofywania depozytów, którego nie jest w stanie przetrwać nawet będący w najlepszej kondycji bank.

Panika rozlała się też po sektorze bankowym. Amerykański subindeks branżowy KBW tąpnął w czwartek o 8 proc., najmocniej od prawie trzech lat. O co najmniej 5 proc. spadały notowania takich gigantów jak Bank of America, Wells Fargo oraz JPMorgan Chase, a w ślad za nimi w piątek zniżkowały kursy akcji instytucji azjatyckich i europejskich.

Jakie mogą być konsekwencje sytuacji wokół banku SVB?

SVB jest głęboko powiązany z segmentem amerykańskich startupów technologicznych. To jedyny publicznie notowany bank skupiający się na klientach z Doliny Krzemowej. Według deklaracji współpracuje z prawie połową wszystkich amerykańskich startupów, za którymi stoją fundusze venture capital, w tym z Pinterestem oraz Shopify.

W negatywnym scenariuszu dalsze wycofywanie depozytów może oznaczać, że SVB straci płynność, a regulator branży będzie zmuszony sprzedać go silniejszemu bankowi lub rozwiązać. Nieuporządkowanej upadłości najwyraźniej obawia się założyciel towarzystwa Pershing Square Holdings Bill Ackman, który ocenił, że pomocy SVB powinny udzielić władze.

- Na ten moment jest to problem wyizolowany, ale zapalający światełko ostrzegawcze dla globalnych rynków finansowych. Zdecydowanie większe zawirowania rynkowe mogłyby się pojawić, gdyby podobne kłopoty zasygnalizował bank obsługujący prywatnych konsumentów – komentuje Łukasz Zembik, szef działu analiz w TMS Brokers.

Gospodarka światowa
Najgorsze od miesięcy dane o PMI z zachodniej Europy. Możliwe duże cięcie stóp
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Czy świat zaleje tańsza amerykańska ropa?
Gospodarka światowa
Przewodniczący SEC Gary Gensler rezygnuje ze stanowiska
Gospodarka światowa
Brytyjska inflacja nie dała się jeszcze zepchnąć pod próg
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?
Gospodarka światowa
Nvidia: zysk wyższy od prognoz