Klątwa rynków wschodzących. Rekordowe 594 dni w szponach niedźwiedzia

Tak długo niedźwiedź jeszcze nie rządził. Nawet wtedy, kiedy pękła bańka internetowa. Młodym rynkom szkodzi silny dolar oraz niepewność co do koniunktury w Chinach.

Publikacja: 04.10.2022 08:27

Klątwa rynków wschodzących. Rekordowe 594 dni w szponach niedźwiedzia

Foto: Bloomberg

Od szczytu ustanowionego przez wskaźnik MSCI Emerging Markets Index (MSCI EM) w lutym 2021 roku minęło 594 dni, wskazują dane zebrane przez agencję Bloomberg.

Poprzednia taka niedźwiedzia seria trwała 589 dni i dobiegła kresu we wrześniu 2001 roku, obliczyli analitycy nowojorskiego banku Morgan Stanley.

Referencyjny indeks MSCI EM od ubiegłorocznego szczytu stracił około 39 proc. wobec jego 66-proc. spadku w czasie globalnego kryzysu finansowego.

Sytuacja młodych rynków nie zmieni się dopóki amerykański bank centralny nie złagodzi swojej polityki, która teraz umacnia dolara i ściąga fundusze z rynków wschodzących, oceniają eksperci.

Ważne są też Chiny i ich sytuacja gospodarcza, gdyż tamtejsze spółki najwięcej ważą w indeksie MSCI EM.

“Akcje z rynków wschodzących nadal będą pod presją aprecjacji dolara i słabości amerykańskich rynków akcji”, napisał w raporcie dla inwestorów Jon Harrison, odpowiedzialny za strategię na rynkach wschodzących w londyńskim biurze TS Lombard. Spodziewa się przyspieszenia odpływu pieniędzy z emerging markets jeśli ich sytuacja zewnętrzna pogorszy się. “Akcje z rynków wschodzących nadal będą pod presją aprecjacji dolara i słabości amerykańskich rynków akcji”, napisał w raporcie dla inwestorów Jon Harrison, odpowiedzialny za strategię na rynkach wschodzących w londyńskim biurze TS Lombard. Spodziewa się przyspieszenia odpływu pieniędzy z emerging markets jeśli ich sytuacja zewnętrzna pogorszy się.

Gospodarka światowa
Scott Bessent będzie nowym sekretarzem skarbu USA
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Najgorsze od miesięcy dane o PMI z zachodniej Europy. Możliwe duże cięcie stóp
Gospodarka światowa
Czy świat zaleje tańsza amerykańska ropa?
Gospodarka światowa
Przewodniczący SEC Gary Gensler rezygnuje ze stanowiska
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Brytyjska inflacja nie dała się jeszcze zepchnąć pod próg
Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?