Klątwa rynków wschodzących. Rekordowe 594 dni w szponach niedźwiedzia

Tak długo niedźwiedź jeszcze nie rządził. Nawet wtedy, kiedy pękła bańka internetowa. Młodym rynkom szkodzi silny dolar oraz niepewność co do koniunktury w Chinach.

Publikacja: 04.10.2022 08:27

Klątwa rynków wschodzących. Rekordowe 594 dni w szponach niedźwiedzia

Foto: Bloomberg

Od szczytu ustanowionego przez wskaźnik MSCI Emerging Markets Index (MSCI EM) w lutym 2021 roku minęło 594 dni, wskazują dane zebrane przez agencję Bloomberg.

Poprzednia taka niedźwiedzia seria trwała 589 dni i dobiegła kresu we wrześniu 2001 roku, obliczyli analitycy nowojorskiego banku Morgan Stanley.

Referencyjny indeks MSCI EM od ubiegłorocznego szczytu stracił około 39 proc. wobec jego 66-proc. spadku w czasie globalnego kryzysu finansowego.

Sytuacja młodych rynków nie zmieni się dopóki amerykański bank centralny nie złagodzi swojej polityki, która teraz umacnia dolara i ściąga fundusze z rynków wschodzących, oceniają eksperci.

Ważne są też Chiny i ich sytuacja gospodarcza, gdyż tamtejsze spółki najwięcej ważą w indeksie MSCI EM.

“Akcje z rynków wschodzących nadal będą pod presją aprecjacji dolara i słabości amerykańskich rynków akcji”, napisał w raporcie dla inwestorów Jon Harrison, odpowiedzialny za strategię na rynkach wschodzących w londyńskim biurze TS Lombard. Spodziewa się przyspieszenia odpływu pieniędzy z emerging markets jeśli ich sytuacja zewnętrzna pogorszy się. “Akcje z rynków wschodzących nadal będą pod presją aprecjacji dolara i słabości amerykańskich rynków akcji”, napisał w raporcie dla inwestorów Jon Harrison, odpowiedzialny za strategię na rynkach wschodzących w londyńskim biurze TS Lombard. Spodziewa się przyspieszenia odpływu pieniędzy z emerging markets jeśli ich sytuacja zewnętrzna pogorszy się.

Gospodarka światowa
Inflacja słabnie, ale nie na tyle, by banki centralne odetchnęły z ulgą
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka światowa
Wzrost cen słabnie, ale europejski przemysł ma zadyszkę
Gospodarka światowa
Inwestorzy nie przestraszyli się wyniku pierwszej tury wyborów
Gospodarka światowa
Jak rynki przyjęły sukces Le Pen w wyborach we Francji
Materiał Promocyjny
NIS2 - skuteczne metody zarządzania ryzykiem oraz środki wdrożenia
Gospodarka światowa
Bułgaria. Kraj, który znów minął się ze strefą euro
Gospodarka światowa
Skrajna prawica zwyciężyła. Nie wiadomo jednak czy zdoła stworzyć rząd