Dobrym ocenom euro towarzyszy jednak ogólne pogorszenie nastrojów gospodarczych. „Pozytywne postrzeganie sytuacji gospodarki europejskiej zmniejszyło się o 5 punktów procentowych od początku 2022 r. i obecnie wynosi 40 proc. Większość respondentów (51 proc., +6 punktów procentowych) uważa, że sytuacja gospodarki europejskiej jest obecnie zła. Ponadto pozytywne postrzeganie stanu gospodarki we własnym kraju również spadło o 5 punktów procentowych, do 34 proc.: 64 proc. ankietowanych uznało sytuację gospodarki krajowej za złą (+5 punktów procentowych). Większość respondentów przewiduje, że kondycja gospodarki krajowej pogorszy się w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy (53 proc., +22 punkty procentowe)” – mówi komunikat Komisji Europejskiej.
Czytaj więcej
Scenariusz, w którym gospodarka strefy euro wejdzie w łagodną recesję, jest obecnie najbardziej prawdopodobny – mówi „Parkietowi” Dean Turner, główny ekonomista ds. strefy euro i Wielkiej Brytanii w UBS Global Wealth Management.
34 proc. mieszkańców UE ocenia, że wzrost cen jest obecnie największym problemem, z jakim mierzy się Unia. 28 proc. za taki największy problem uważa zaopatrzenie w energię.