Zachodnie banki liczą straty. Miliardy rezerw na rosyjską działalność

Francuski Societe Generale sprzedaje swoją odnogę, a włoski UniCredit już rozpoczął rozmowy.

Publikacja: 13.05.2022 05:02

Zachodnie banki liczą straty. Miliardy rezerw na rosyjską działalność

Foto: Bloomberg

Zachodnie banki liczą straty, jakie mogą ponieść ich odnogi, które prowadzą działalność w Rosji. Mowa o miliardach dolarów, jednak skala ich działalności w kraju Putina nie jest na tyle duża, aby zagrozić ich stabilności.

Według obliczeń „Financial Timesa" zachodnie banki łącznie mają 86 mld USD ekspozycji na Rosję, gdzie zatrudniają łącznie blisko 40 tys. pracowników. W raportach za I kwartał pożyczkodawcy z Europy informują o rezerwach, jakie zawiązują w związku z prowadzoną działalnością w Rosji. Łącznie sięgają one około 10 mld USD.

Societe Generale zdołał zwiększyć w I kwartale o 3,4 proc. rok do roku zyski, do 842 mln USD, mimo odpisów na działalność w Rosji. Francuski bank opuści Rosję i sprzeda swój biznes Rosbank firmie Interros Capital powiązanej z rosyjskim oligarchą Władimirem Potaninem. Efekt księgowy tej operacji to utrata wartości netto sprzedawanych aktywów w wysokości 2 mld USD. Wraz z innymi odpisami sięgnęły one łącznie 3,1 mld USD.

Czytaj więcej

Europejskie banki mogą oberwać rykoszetem

Włoski UniCredit poinformował, że zaksięgował 1,3 mld euro rezerw na straty kredytowe związane z Rosją. UniCredit zarządza 14. największym pożyczkodawcą w Rosji. Włoski bank odnotował zysk netto w wysokości 247 mln euro, w porównaniu z 829 mln euro rok wcześniej.

UniCredit również chce opuścić Rosję i jak dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg rozpoczęły się rozmowy z podmiotami, które są chętne przejąć rosyjską odnogę.

Z kolei austriacki Raiffeisen ma 4,2 mln klientów i 9,4 tys. pracowników w Rosji, z aktywami o wartości 22,9 mld euro w tym kraju. Jednak utworzone rezerwy na złe kredyty w wysokości 319 mln euro w I kwartale były w większości związane z wojną w Ukrainie.

Z kolei kwartalny raport UBS wykazał, że 0,7 proc. z łącznej kwoty 3,145 bln USD zainwestowanych aktywów w pionie zarządzania majątkiem, związanych jest z rosyjskimi osobami, które są objęte sankcjami. Jego bezpośrednia ekspozycja na Rosję spadła do końca marca do 0,4 mld USD.

Citigroup w raporcie za I kwartał przyznał, że potencjalna strata w związku z ekspozycją w Rosji może sięgnąć nawet 3 mld USD. Amerykański bank poinformował, że od grudnia 2021 r. zmniejszył swoją całkowitą ekspozycję na Rosję o 2 mld USD do 7,8 mld USD.

W sumie amerykańskie banki zawiązały w I kwartale 1,9 mld USD rezerw, aby przygotować się na straty wynikające z bezpośredniej ekspozycji w Rosji oraz gospodarczych skutków wojny w Ukrainie.

Gospodarka światowa
Komu sprzyjają fortuna i sondaże na ostatniej prostej kampanii?
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka światowa
Czy hazard wykreuje prezydenta USA? Bukmacherzy lepsi niż Instytut Gallupa
Gospodarka światowa
Warren Buffett pozbywa się akcji Apple. Miliarder gromadzi gotówkę
Gospodarka światowa
Kurs akcji pomnożony przez 70 tysięcy. Kto się tak obłowił?
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka światowa
Październik na minusie. W czwartek Wall Street pogrążona przez Big Tech
Gospodarka światowa
Rośnie zaufanie amerykańskich konsumentów