Unia zdejmuje cła i wpuszcza ukraińskie towary

Unia Europejska zdejmie cła i kwoty na ukraińskie towary na jeden rok. – Bezprecedensowy krok – skomentował komisarz Valdis Dombrovskis na Twitterze.

Publikacja: 27.04.2022 14:43

Unia zdejmuje cła i wpuszcza ukraińskie towary

Foto: Adobe Stock

Komisja Europejska zaproponowała dziś zawieszenie na rok ceł importowych na cały ukraiński eksport do Unii Europejskiej. Wniosek musi teraz zostać rozpatrzony i uzgodniony przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej.

O tym kroku Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej, rozmawiała z ukraińskim przywódcą. - Rozmawiałam z prezydentem Zełenskim na temat sposobów wspierania gospodarki, poza udzielaną przez nas pomocą makrofinansową i dotacjami. Oboje zgadzamy się co do kluczowego znaczenia szybkiego i szerokiego zawieszenia ceł importowych dla pobudzenia gospodarki Ukrainy. Krok, który podejmujemy dzisiaj, jest odpowiedzią na to wezwanie. Znacznie ułatwi eksport ukraińskich towarów przemysłowych i rolnych do UE. W tych strasznych czasach nadal wspieramy Ukrainę – deklaruje von der Leyen.

Ten bezprecedensowy gest poparcia oznaczałby również zawieszenie wszystkich unijnych środków antydumpingowych i ochronnych stosowanych wobec ukraińskiego eksportu stali, informuje KE. Rozwiązanie ma zwiększyć eksport Ukrainy do UE i złagodzić trudną sytuację ukraińskich producentów i eksporterów w obliczu wojny wywołanej przez Rosję.

To ogromna zmiana w traktowaniu państwa spoza UE, bo Bruksela nigdy wcześniej nie wprowadziła takich środków liberalizacji handlu i w takiej skali. Chodzi o przyznanie Ukrainie zerowej taryfy celnej, zerowego dostępu do kontyngentów na rynek UE, gdy wcześniej UE zdecydowanie broniła swojego rynku przed apetytami ukraińskich firm. Jednak dziś wsparcie ukraińskiej gospodarki zaczyna być dla Europy bardzo ważne. - Od początku rosyjskiej agresji Unia priorytetowo traktowała znaczenie utrzymania gospodarki Ukrainy – co jest kluczowe zarówno dla jej wygrania w tej wojnie, jak i powrotu na nogi po wojnie – deklaruje Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz ds. handlu. Jego zdaniem, środki te bezpośrednio pomogą ukraińskim producentom i eksporterom, a także wzbudzą zaufanie do ukraińskiej gospodarki i wyślą silny sygnał, że UE zrobi wszystko, aby pomóc Ukrainie w potrzebie.

Wywołana przez Rosję wojna niszczy gospodarkę Ukrainy i jej zdolność do handlu z resztą świata, ogranicza możliwości produkcyjne, zamyka szlaki eksportowe – czego najlepszym przykładem jest kryzys na rynku zboża, po tym, jak Rosjanie zajęli i zablokowali wszystkie czarnomorskie porty, którymi Ukraina wysyła zboże do Afryki czy Azji. Dlatego UE chce pomóc Ukrainie utrzymać swoją pozycję handlową z resztą świata.

UE próbuje też ułatwić lądowy transport towarów z Ukrainy, właśnie w odpowiedzi na blokadę portów. KE informuje, że rozpoczęła liberalizację warunków dla ukraińskich kierowców ciężarówek przewożących towary między Ukrainą a UE, a także ułatwianie tranzytu w celu kierowania ukraińskiego eksportu do krajów trzecich.

Wymiana handlowa między UE a Ukrainą osiągnęła w 2021 e. najwyższy poziom od wejścia w życie strefy wolnego handlu (DCFTA) trzy lata wcześniej i wyniosła już ponad 52 mld euro, podwoiła się od w 2016 r.

Gospodarka światowa
Najgorsze od miesięcy dane o PMI z zachodniej Europy. Możliwe duże cięcie stóp
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Czy świat zaleje tańsza amerykańska ropa?
Gospodarka światowa
Przewodniczący SEC Gary Gensler rezygnuje ze stanowiska
Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Brytyjska inflacja nie dała się jeszcze zepchnąć pod próg
Gospodarka światowa
Nvidia: zysk wyższy od prognoz