Globalne fundusze w rekordowym tempie pozbywają się chińskich obligacji

Zagraniczni inwestorzy w marcu zredukowali udział chińskich obligacji skarbowych w swoich portfelach o rekordowe 50 miliardów juanów (7,9 mld dolarów).

Publikacja: 08.04.2022 11:01

Globalne fundusze w rekordowym tempie pozbywają się chińskich obligacji

Foto: Adobestock

Jednak, według szacunków Bloomberga na podstawie danych Ludowego Banku Chin, globalne fundusze wciąż jeszcze mają papiery dłużne Państwa Środka o wartości 2,4 biliona juanów.

Głównym powodem wyprzedaży okazała się spadająca premia z tytułu posiadania chińskiego długu.

Różnica w rentowności między chińskim długiem , a amerykańskimi skarbówkami prawie zaniknęła, co do wyprzedaży skłoniło m. in. takich graczy jak Pacific Investment Management Co. (PIMCO), czy AllianceBernstein Holding .

- Inwestorzy, który poprzednio przeważali chińskie obligacje w swoich portfelach z powodu opłacalnego carry trade, dobrych perspektyw waluty i bardziej gołębiego banku centralnego, mogą, w bliskiej perspektywie, nadal redukować te papiery do statusu neutralnego - uważa Becky Liu, odpowiedzialna w banku Standard Chartered za jego strategię makro na chińskim rynku.

Na długu Państwa Środka w 2021 roku można było zarobić najwięcej na świecie. Jego atrakcyjność zwiększała łagodna w porównaniu z USA polityka pieniężna.

A teraz, mimo nadziei na dalsze luzowanie w Chinach, wyprzedaż obligacji amerykańskich, z powodu perspektywy agresywnego zaostrzania polityki przez Fed, po raz pierwszy od ponad dekady niweluje przewagę Chin pod względem rentowności długu.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata