Europejskie banki. Wyniki będą lepsze

Pożyczkodawcy w Europie celują w wyższą rentowność w kolejnych latach.

Publikacja: 05.02.2022 05:00

Europejskie banki. Wyniki będą lepsze

Foto: Bloomberg

Banki ze Starego Kontynentu informują inwestorów o planowanym wzrośnie rentowności. Wpływ na to mają rosnące stopy procentowe w niektórych europejskich krajach.

Kilka dużych banków podniosło ostatnio cele w zakresie rentowności, ponieważ spodziewają się wyższych dochodów z odsetek.

Włoski UniCredit osiągnął w ubiegłym roku 18 mld euro przychodów, bijąc prognozy na poziomie 16 mld euro. Zysk sięgnął 3,9 mld euro wobec prognozowanych 3,7 mld euro.

– Przekroczyliśmy nasze całoroczne cele w zakresie przychodów, kosztów i bazowego zysku netto, osiągając wskaźnik ROTE na poziomie 7,3 proc. – komentował Andrea Orcel, prezes UniCredit. Wskaźnik ROTE wskazuje na rentowność kapitałów własnych bez wartości niematerialnych i prawnych. Bank ma jednak ambitne cele na kolejne lata. Do 2024 r. chce, aby wskaźnik ROTE wzrósł do 10 proc.

Również hiszpański Banco Santander spodziewa się lepszych rezultatów. W IV kwartale grupa osiągnęła 13,1 proc. ROTE wobec 12,6 proc. kwartał wcześniej. Jednak w średnim terminie Banco Santander zakłada ROTE na poziomie 15 proc.

Z kolei drugi pod względem wielkości pożyczkodawca w Hiszpanii BBVA celuje w 14 proc. ROTE w 2024 r. Natomiast działający w Skandynawii Nordea Bank liczy na ROE na poziomie powyżej 13 proc. do 2025 r.

Chociaż stosowane wskaźniki różnią się nieco w zależności od banku, przesłanie jest takie samo: banki będą zarabiały więcej po ponad dekadzie niskich, a nawet ujemnych stóp procentowych. Z danych Bloomberga wynika, że przez ostatnich ponad dziesięć lat rentowność europejskich banków rzadko przekraczała 10 proc.

Ponadto, rekordowa inflacja w strefie euro to jeden z powodów optymizmu dla przyszłych wyników banków. Rosnące ceny zwiększyły prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny. Obecnie eksperci Goldmana Sachsa prognozują, że Rada Prezesów EBC na posiedzeniu marcowym zadecyduje o zakończeniu skupu aktywów w ramach APP w czerwcu, po czym nastąpi podwyżka stopy depozytowej o 0,25 pkt proc. we wrześniu i grudniu 2022 r. Z kolei bank Anglii podniósł w czwartek stopę procentową o 0,25 pkt proc., a czterech decydentów opowiedziało się za większą podwyżką.

Gospodarka światowa
Jak giełdy mogą zareagować na wynik wyborów w USA?
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka światowa
Na czyje zwycięstwo stawia rynek?
Gospodarka światowa
USA: inwestorzy zaczęli wątpić w swoją strategię wyborczą
Gospodarka światowa
Komu sprzyjają fortuna i sondaże na ostatniej prostej kampanii?
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka światowa
Czy hazard wykreuje prezydenta USA? Bukmacherzy lepsi niż Instytut Gallupa
Gospodarka światowa
Warren Buffett pozbywa się akcji Apple. Miliarder gromadzi gotówkę