ECB: Nie będzie ułatwień podczas przyjmowania euro

Europejski Bank Centralny nie zgadza się na wprowadzenie wspólnej europejskiej waluty w krajach Europy Wschodniej bez formalnego członkostwa w strefie euro

Publikacja: 07.04.2009 12:25

ECB: Nie będzie ułatwień podczas przyjmowania euro

Foto: AFP

Władze ECB odpowiedziały w ten sposób na poufną publikację Międzynarodowego Funduszu Walutowego, rekomendującą nieformalne wprowadzenie euro w miejsce walut narodowych niektórych państw Europy Środkowo-Wschodniej.

- Kraje UE z regionu Europy Środkowo-Wschodniej powinny rozważyć jak najszybsze przyjęcie euro, nawet przed formalnym wejściem do strefy wspólnego pieniądza – wynika z poufnego raportu MFW, do którego dotarł Financial Times.

Inwestorzy bardzo entuzjastycznie zareagowali na te doniesienia i waluty krajów regionu wyraźnie umacniały się w poniedziałek.

Urzędnicy i komentatorzy z nowych państw członkowskich UE byli podzieleni. Niektórzy sugerowali, że chociaż pomysł może nie być odpowiedni dla państw z płynnym kursem walutowym, takich jak Polska i Czechy, to może być korzystny dla mniejszych krajów o ustalonych stałych kursach wymiany, w szczególności państw bałtyckich.

Miroslav Singer, zastępca prezesa Czeskiego Banku Narodowego, powiedział, że takie propozycje mogą być dobre dla gospodarek ze stałym kursem wymiany walutowej, o ile rezerw w walutach obcych tego kraju są wystarczające.

- W pełni się zgadzam z wnioskiem MFW, ale obawiam się, że UE i ECB nie są skłonni do zmiany swojego stanowiska – dodał Singer.

[srodtytul]Ułatwienia nie są przewidziane[/srodtytul] ECB nalega by kraje przyjmujące euro trzymały się całościowej procedury, a co za tym idzie i spełniały wszystkie zasady akcesji.

Ewald Nowotny, członek rady prezesów ECB, powiedział agencji Reuters: - Wniosek MFW jest nie realistyczny. Członkostwo w europejskiej unii walutowej ma bardzo jasne zasady i te zasady muszą być przestrzegane. Z ekonomicznego punktu widzenia, wprowadzenie ułatwień nie byłoby dobrym sygnałem wobec zaufania do waluty euro -

ECB od dawna utrzymuje stanowisko, że kraje chcą przyjąć europejską walutę muszą ustabilizować inflację, deficyt, stop procentowe i kurs walutowy i spędzić dwa lata w tzw. przedsionku strefy euro - Exchange Rate Mechanism II.

- Euroizacja (zamiana waluty krajowe na euro) nie jest sposobem na ominięcie kontroli stabilności wewnątrz systemu ERM II – powiedział Jean-Claude Trichet, prezes EBC, w Parlamencie Europejskim w czerwcu 2007 r.

Jean-Claude Juncker, premier Luksemburga i przewodniczący ministrów finansów w strefie euro, podkreślił, że kraje, które chcą przyjąć euro nie mogą iść na skróty.

[srodtytul]Euroizacja to może być dobre rozwiązanie dla krajów bałtyckich[/srodtytul]

Piotr Kalisz, główny ekonomista w Citibank Handlowy twierdzi, że wniosek MFW nadaje się najlepiej dla "małych gospodarek, jak kraje bałtyckie. W krajach takich jak Polska i Czechy, takie rozwiązanie być przydatne tylko w przypadku wyjątkowo silnego kryzysu”.

Urzędnicy na Węgrzech i w Rumunii zareagowali sceptycznie na wniosek MFW. Adrian Vasilescu, doradca w rumuńskim banku centralnego, powiedział, że „szybkie przejścia na euro jest niemożliwe".

Natomiast Torbjorn Becker, dyrektor instytutu Transition Economics w Sztokholmie, mówi, że euroizacja ma sens dla państw bałtyckich. – Te kraje przymierzają się do tego już od dłuższego czasu. To tylko kwestia wyboru odpowiedniego momentu – twierdzi Becker.

[link=http://blog.parkiet.com/wilkowicz/2009/04/07/euro-powrot-do-przeszlosci/][srodtytul]Euro: powrót do przeszłości[/srodtytul][/link]

[link=http://www.parkiet.com/artykul/29,798596_Euro_za_wszelka_cene_.html][srodtytul]Euro bez spełniania kryteriów[/srodtytul][/link]

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata