Chińska gospodarka wraca na ścieżkę wzrostu

Po raz pierwszy od trzech kwartałów wzrosła produkcja przemysłowa w Chinach. Ożywia się też rynek kapitałowy

Publikacja: 05.05.2009 01:07

Indeks produkcji przemysłowej wzrósł do 51,3 pkt z 44,3 w marcu. Na zdjęciu: największa chińska stoc

Indeks produkcji przemysłowej wzrósł do 51,3 pkt z 44,3 w marcu. Na zdjęciu: największa chińska stocznia remontowa w Quanzhou.

Foto: Bloomberg

Rozwój inwestycji stymulowany rządowym programem opiewającym na 4 biliony juanów (2,05 bln zł) i mniejszy spadek zamówień eksportowych sprawiły, że w Chinach po raz pierwszy od 9 miesięcy zwiększyła się produkcja przemysłowa.

PMI obliczany przez Credit Lyoannais Securities Asia (CLSA) wyniósł w kwietniu 50,1 pkt po uwzględnieniu czynników sezonowych. Każdy odczyt tego wskaźnika powyżej 50 oznacza rozwój badanej dziedziny.

[srodtytul]Słabnie globalna recesja[/srodtytul]

Publikowany przez rząd indeks produkcji wykazał jej wzrost już w dwóch kolejnych miesiącach. Zapewne dlatego, że w większym stopniu niż wskaźnik CLSA uwzględnia dane z wielkich państwowych przedsiębiorstw, do których wcześniej dotarły środki z rządowego programu stymulacyjnego.– W chińskiej gospodarce pojawiają się pewne pozytywne oznaki.

Zaczynają owocować przedsięwzięcia zmierzające do ożywienia krajowego popytu – powiedział minister finansów Xie Xuren. Jednocześnie wskaźnik zamówień eksportowych wzrósł do 48,8 pkt z 41,4 w marcu. – Z najnowszych raportów makroekonomicznych wynika, że zmniejsza się intensywność globalnej recesji – uważa John Kyriakopoulos, szef działu strategii walutowych w National Australia Bank. W Japonii produkcja przemysłowa wzrosła w kwietniu po raz pierwszy od pół roku.

[srodtytul]Największa od lipca oferta publiczna [/srodtytul]

Wyraźnie ożywia się chiński rynek kapitałowy. Indeks w Szanghaju wzrósł wczoraj o 3,3 proc., a od początku roku już o 41 proc. Największy chiński producent odlewów aluminiowych Zhongwang Holding pozyskał 1,26 mld USD ze sprzedaży 1,4 mld akcji na giełdzie w Hongkongu. Była to największa oferta publiczna od lipca ubiegłego roku, kiedy Saudi Arabian Mining Co. pozyskała z IPO 2,5 mld USD. Chińska spółka sprzedawała papiery po 7 dolarów Hongkongu, podczas gdy cena ofertowa zawierała się w przedziale 6,80–8,80 HKD. Zrealizowanie oferty po cenie z dolnego pasma widełek świadczy, że spowolnienie gospodarcze, a teraz świńska grypa, wciąż negatywnie oddziałują na nastroje inwestorów.

Największy od co najmniej 39 lat spadek indeksu MSCI World spowodował, że w ubiegłym roku ponad 300 spółek na świecie odwołało debiuty. Na giełdzie w Hongkongu I kwartał był pod tym względem najgorszy od 10 lat. Po drugiej stronie Cieśniny Tajwańskiej nadzieje na poprawę koniunktury wzbudziła największa na wyspie inwestycja spółki z Chin kontynentalnych. China Mobil za 529 mln USD kupuje 12 proc. udziałów w tajwańskiej firmie telekomunikacyjnej Far EasTone. Dotychczas chińskie spółki zainwestowały na Tajwanie zaledwie 170 mln USD. W najbliższych miesiącach ma być więcej transakcji, co ożywi też rynek giełdowy.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata