Marzec był jeszcze fatalny

Sprzedaż detaliczna w strefie euro spadła w marcu w rekordowym tempie, gdyż recesja najgorsza od drugiej wojny światowej zmuszała konsumentów do ograniczania wydatków.

Publikacja: 07.05.2009 02:17

Przychody sklepów w eurostrefie były o 4,2 proc. mniejsze niż w takim samym okresie przed rokiem, co było spadkiem największym od 1996 r., kiedy unijny urząd statystyczny zaczął publikować takie dane. Regres był o wiele większy niż 2,6 proc. prognozowane przez ekonomistów i nastąpił po 4-proc. spadku sprzedaży detalicznej w lutym. W porównaniu z poprzednim miesiącem marcowe wyniki były słabsze o 0,6 proc.

Gwałtownie pogarsza się sytuacja na rynku pracy, a wskaźniki zaufania konsumentów wciąż są na dość niskim poziomie. W tych warunkach trudno o zbytni optymizm w prognozowaniu przyszłości – uważa Jennifer McKeown, ekonomistka z londyńskiej firmy analitycznej Capital Economics.

Przewiduje ona również, że spadek PKB w I kwartale może okazać się w strefie euro większy niż 1,6 proc. odnotowane w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku, co było wynikiem najgorszym od ponad 13 lat. Urząd statystyczny dane za I kwartał opublikuje 15 maja. Komisja Europejska w najnowszej prognozie przewiduje spadek PKB strefy euro w tym roku o 4 proc.

Gospodarstwa domowe mniej wydają, gdyż spółki w całym regionie ograniczają produkcję i zwalniają pracowników, by przetrzymać globalną recesję. Stopa bezrobocia w strefie euro wzrosła w marcu do 8,9 proc., poziomu najwyższego od ponad trzech lat. Dramatyczne informacje nadchodzą z Hiszpanii. Tam bezrobocie wzrosło w I kwartale do 17,36 proc. i było najwyższe w Unii Europejskiej.

W marcu odnotowano też kolejny rekordowy spadek produkcji przemysłowej. Była ona aż o 24,7 proc. mniejsza niż przed rokiem. To największy spadek od 1992 r., kiedy zaczęto prowadzić takie statystyki. Prawie czterokrotnie zwiększyła się liczba bankructw.

Na szybkie ożywienie nie ma co liczyć, bo w ankiecie Komisji Europejskiej konsumenci spodziewają się spadku cen przez najbliższe 12 miesięcy. W marcu ceny produkcji były o 3,1 proc. niższe niż przed rokiem, co było ich największym spadkiem od 22 lat. Pierwsze oznaki poprawy koniunktury pojawiły się w branży usługowej. Jej indeks wzrósł w strefie euro z 40,9 do 43,8 pkt. W lutym wskaźnik ten był na rekordowo niskim poziomie 39,2 pkt. W Wielkiej Brytanii indeks usług wzrósł najbardziej od 1999 r. – z 45,5 do 48,7 pkt.

Poprawiło to nastroje tamtejszych konsumentów. Indeks ich zaufania wzrósł do 50 pkt, czyli o 8 pkt, najbardziej od prawie dwóch lat. Wyjścia brytyjskiej gospodarki z recesji oczekuje się w IV kwartale. Dzisiaj Bank Anglii zapewne pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie 0,5 proc., natomiast EBC ma je obniżyć o 25 pkt bazowych, do 1 proc.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata