USA: 10 banków "oblało" testy wytrzymałości

Fed opublikował w czwartek w nocy wyniki stres testów. 10 spośród 19 największych amerykańskich banków potrzebuje podwyższenia kapitału łącznie o 74,6 miliardów dolarów.

Publikacja: 08.05.2009 08:38

USA: 10 banków "oblało" testy wytrzymałości

Foto: AFP

Okazało się, że niemal wszystkie badane banki mają obecnie dość funduszy na przetrwanie recesji, chociaż niektóre będą potrzebowały dodatkowego kapitału na pokrycie ewentualnych strat. Niekoniecznie jednak znowu od rządu - przewiduje się, że będą mogły zebrać ten kapitał, sprzedając swoje udziały lub część swoich aktywów.

[srodtytul]Bez niespodzianek[/srodtytul]

Oficjalne wyniki testów wytrzymałości pokrywają się z informacjami, które wyciekły na rynki finansowe dzień wcześniej.

Z największych banków Goldman Sachs, Metlife, PNC Financial Services, Bank of New York Mellon i JPMorgan Chase nie będą - według rządu - potrzebowały dodatkowego kapitału. Administracja ma wszakże domagać się zgromadzenia nowego kapitału od takich wielkich banków jak Citigroup Inc., Wells Fargo, Bank of America Corp. i Morgan Stanley.

W sumie będą one potrzebowały łącznie co najmniej 65 miliardów dolarów, a może nawet prawie 100 mld dolarów. Oczekiwano, że będzie to kwota znacznie większa.

Wyniki testów pokazały, że w niekorzystnych warunkach straty banków mogą w ciągu dwóch lat sięgnąć 599,2 miliardów dolarów. Z tej liczby największą część ryzyka stanowią kredyty hipoteczne (185,5 mld dolarów) i rozliczenia handlowe (99,3 mld dolarów).

Banki mają czas do 8 czerwca, aby przedstawić plan podwyższenia kapitału i aby zdobyć aprobatę regulatorów. Po tym będą miały czas do 9 listopada na jego realizację. Sekretarz Skarbu Timothy Geithner wierzy, że banki zdobędą kapitał przede wszystkim ze źródeł prywatnych. Dopiero jeśli im się to nie uda, w listopadzie mają rozpocząć rozmowy z przedstawicielami rządu w sprawie ewentualnej pomocy finansowej.

Analitycy powitali z ulgą wyniki testów. - Strach przed bankructwem i nacjonalizacją raczej zniknął - mówi Eric Kuby z North Star Investment Management.

[link=http://www.parkiet.com/artykul/807878.html][srodtytul]Inwestorów nie zmartwiły wyniki testów wrażliwości banków[/srodtytul][/link]

[ramka]Testy wytrzymałości oblały:

[li]Bank of America - 33.9 mld dolarów[/li]

[li]Wells Fargo - 13.7 mld dolarów[/li]

[li]GMAC - 11.5 mld dolarów[/li]

[li]Citigroup - 5.5 mld dolarów[/li]

[li]Morgan Stanley - 1.8 mld dolarów[/li]

[li]Regions Financial - 2.5 mld dolarów[/li]

[li]SunTrust Banks - 2.2 mld dolarów[/li]

[li]KeyCorp - 1.8 mld dolarów[/li]

[li]Fifth Third Bancorp - 1.1 mld dolarów[/li]

[li]PNC Financial Services - 600 mln dolarów[/li][/ramka]

[link=http://www.parkiet.com/artykul/7,808352_Rosyjskim_bankom_nie_grozi_katastrofa_.html][srodtytul]Rosyjski system bankowy może uniknąć załamania, nawet jeśli cena ropy naftowej spadnie w tym roku do 25 dolarów za baryłkę – wynika z rezultatów tzw. testów wytrzymałościowych przeprowadzonych przez bank centralny Rosji.[/srodtytul][/link]

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata