Lokalny popyt stymuluje Chiny, eksport nadal spada

W kwietniu z Chińskiej Republiki Ludowej wyeksportowano o 22,6 proc. mniej niż przed rokiem. To już pół roku ciągłego spadku eksportu. Pojawiły się jednak pozytywne dane o inwestycjach w miejskie nieruchomości i krajowe zakłady produkcyjne. Ekonomiści twierdzą, że to zasługa pakietów stymulacyjnych

Publikacja: 12.05.2009 12:41

Lokalny popyt stymuluje Chiny, eksport nadal spada

Foto: AFP

Wielu właścicieli fabryk, którzy większość sowich towarów wysyłają za granicę żyło nadzieją, że najgorsze już za nimi.Kwietniowy spadek przewyższył jednak ten z poprzedniego miesiąca, kiedy eksport spadł o 17,1 proc.

Załamanie w eksporcie chińskich towarów po raz kolejny przebiło również prognozy ekonomistów.

Nadzieję wśród sektora zakładów produkcyjnych rozbudziły jednak dane o poziomie inwestycji w zakładach przemysłowych oraz miejskich nieruchomościach. Według danych urzędu statystycznego z Pekinu od początku roku do końca kwietnia poziom tych inwestycji zwiększył się o 30,5 proc. w skali roku wobec wzrostu o 28,6 proc. w pierwszych trzech miesiącach 2009 r.

Rośnie również poziom nowo-udzielonych kredytów, i produkcji wytworzonej w fabrykach, dodatkowo wzrosła sprzedaż domów – o 35,4 proc. w pierwszych 4 miesiącach roku.

- Jasno widać, że gospodarka Chin walczy z załamaniem. Pierwsze oznaki poprawy są jednak wynikiem głównie działań stymulujących lokalny popyt, politykę monetarną i fiskalną. Jest zdecydowanie za wcześnie aby oczekiwać odbicia globalnego popytu – twierdzi Isaac Meng, straszy ekonomista w BNP Paribas w Pekinie.

W ostatnich miesiącach rząd wspierał banki, aby te pożyczały firmom pokaźne sumy pieniędzy, w celu wyjścia z impasu.

Pieniądze były wydawane zarówno na zakup nowego sprzętu, jak i na potężne projekty infrastrukturalne.

Pakiet mający stymulować gospodarkę, warty 4 biliony juanów (ok. 586 mld dolarów) i ciągle powiększająca się suma kredytów udzielonych firmom zdaje się przynosić efekty.

Przyszłość pozostaje jednak niepewna dla wszystkich producentów uzależnionych od zagranicznych odbiorców. W tym przypadku chińskie władze maja mało do powiedzenia, a na horyzoncie brak jest wyraźnych oznak poprawy popytu zewnętrznego.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata