Unia Europejska skontroluje banki

Zachęceni testami wytrzymałościowymi przeprowadzonymi w USA, ministrowie finansów UE zaplanowali analogiczne paneuropejskie przedsięwzięcie

Publikacja: 13.05.2009 01:03

Przewodnicząca Komitetu Europejskich Organów Nadzoru Bankowego Kerstin af Jochnick

Przewodnicząca Komitetu Europejskich Organów Nadzoru Bankowego Kerstin af Jochnick

Foto: Archiwum

Idąc za amerykańskim przykładem, Unia Europejska zamierza przeprowadzić testy odporności banków na ewentualne dalsze pogorszenie koniunktury. Jednak w przeciwieństwie do Rezerwy Federalnej, która koordynowała testy w USA, europejscy regulatorzy skoncentrują się na kondycji całego sektora, a nie poszczególnych banków. Nie planują także opublikowania wyników tego audytu.

[srodtytul]Inaczej niż za oceanem[/srodtytul]

Decyzję o przeprowadzeniu testów wrażliwości podjęli ministrowie finansów Unii Europejskiej. Organizację tego przedsięwzięcia powierzyli Komitetowi Europejskich Organów Nadzoru Bankowego (CEBS). Organizacja ta nie będzie jednak bezpośrednio oceniała potencjalnych strat i potrzeb kapitałowych poszczególnych banków. Zajmą się tym krajowe organy nadzorcze. Należy to zresztą – jak podkreślił w rozmowie z „Parkietem” sekretarz generalny CEBS Arnoud Vossen – do ich rutynowych obowiązków.

Tym razem jednak będą musiały wykorzystać w swoich symulacjach opracowane przez CEBS jednolite scenariusze rozwoju sytuacji gospodarczej w UE oraz kryteria oceny kondycji banków. CEBS zagreguje dane zebrane na szczeblu krajowym i we wrześniu przedstawi je unijnym ministrom finansów i KE wraz z drugim raportem na temat zagrożeń w sektorze bankowym. Pierwszy taki raport CEBS opracował pod koniec I kwartału tego roku.

[srodtytul]Amerykański sukces?[/srodtytul]

Wyniki unijnych testów wrażliwości nie zostaną upublicznione. Już w ubiegłym tygodniu, zanim decyzja o ich przeprowadzeniu została podjęta, niemiecki minister finansów Peer Steinbrueck ostrzegał, że ujawnianie potrzeb kapitałowych poszczególnych instytucji mogłoby na zasadzie samospełniającej się przepowiedni pogorszyć sytuację w sektorze bankowym.

Tymczasem, jak ocenił w poniedziałek szef Fed Ben Bernanke, w USA ujawnienie wyników testów wrażliwości najwyraźniej przywróciło inwestorom zaufanie do sektora bankowego. Jak wyjaśnił, banki uznane w wyniku testów za niedokapitalizowane otrzymały czas do czerwca na przedstawienie planów uzupełnienia kapitału. Na wprowadzenie tych planów w życie mają czas aż do listopada. Mimo to, wiele banków już zdążyło pozyskać niezbędne środki. Przykładowo, Wells Fargo z emisji nowych akcji uzyskał w ubiegłym tygodniu 8,6 mld USD. Morgan Stanley zdołał zaś wyemitować bez gwarancji Waszyngtonu obligacje, co jest warunkiem, jaki regulatorzy postawili instytucjom planującym zwrócić rządową pomoc.

[srodtytul]Europa w gorszej kondycji[/srodtytul]

Gotowość inwestorów do kupowania emitowanych przez amerykańskie banki papierów wynika jednak z tego, że rezultaty testów wrażliwości okazały się zaskakująco dobre. Tymczasem, jak ocenił pod koniec kwietnia Międzynarodowy Fundusz Walutowy, europejskie banki pozostają daleko w tyle za amerykańskimi pod względem odpisów od aktywów. W USA banki zawiązały rezerwy na 510 mld USD i do 2010 r. powinny odpisać kolejne 550 mld USD. Natomiast w strefie euro instytucje finansowe zawiązały rezerwy na zaledwie 154 mld USD i czekają je dalsze odpisy na kwotę 750 mld USD.

MFW oszacował również, że w całej Europie banki potrzebują 600 mld USD nowego kapitału, aby pokryć straty i utrzymać stosunek zwykłego kapitału akcyjnego do ważonych ryzykiem aktywów (TCE) na bezpiecznym poziomie 4 proc. W samej strefie euro kwota ta wynosi 375 mld USD, z czego 125 mld USD w Wielkiej Brytanii. Potrzeby kapitałowe banków amerykańskich zostały przez MFW ocenione na 275 mld USD.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata