Banki coraz chętniej odbierają majątek

W kwietniu w USA, drugi miesiąc z rzędu, padł rekord liczby posiadłości odebranych właścicielom z powodu niespłaconych długów hipotecznych

Publikacja: 13.05.2009 13:03

Banki coraz chętniej odbierają majątek

Foto: Bloomberg

W sumie 342,038 (wzrost o 32 proc. w skali roku) posiadłości otrzymało tzw. foreclosure notice, czyli listy wzywające do spłacenia zaległych długów hipotecznych pod groźbą eksmisji, wniosek o ogłoszenie bankructwa lub pismo informujące o zajęciu przez bank danej nieruchomości.

- To co obserwujemy, to bezpośrednie skutki rosnącego bezrobocia. Dopóki ludzie będą tracili prace, tak długo banki będą konfiskowały ich domy – twierdzi Nicolas Retsinas, dyrektor studiów o mieszkalnictwie na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge.

Stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych wzrosła do 8,9 proc. w kwietniu, czyli poziomu najwyższego od ćwierć wieku.Dodatkowym problemem jest spadek cen mieszkań. Ci, którzy zaciągnęli kredyt blisko szczytu cen z 2008 r. płacą teraz raty znacznie przewyższające wartość ich nieruchomości.

Eksperci twierdzą, że pojawiły się ostatnio pewne znaki hamowania spadków cen domów, ponieważ w marcu spadek był mniejszy niż w lutym, a 17 stanów zanotowało wzrost cen domów w ujęciu miesięcznym.

Specjaliści z firmy RealtyTrac, monitorującej aukcje, przejęcia i bankructwa w sektorze nieruchomości od stycznia 2005 r., twierdzą, że mimo hamujących spadków cen, liczba przejęć nieruchomości przez banki będzie nadal rosła.

Wśród stanów o największej liczbie przejętych nieruchomości znajduje się Kalifornia, Floryda, Nevada, Arizona, Illinois, Ohio, Georgia, Texas, Michigan i Wirginia.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata