Zarzuciła amerykańskiemu koncernowi działania zmierzające do wykluczenia z unijnego rynku procesorów komputerowych jedynego liczącego się rywala – firmy AMD. – Zważywszy że Intel wyrządził szkodę milionom europejskich konsumentów poprzez umyślne działania zmierzające do utrzymania konkurentów poza rynkiem, rozmiar kary nie powinien być niespodzianką – skomentowała na konferencji prasowej Neelie Kroes, unijna komisarz ds. konkurencji. Akcje Intela paradoksalnie zdrożały wczoraj po ogłoszeniu kary o przeszło 2 proc. Inwestorzy skupili się bowiem na opublikowanych dzień wcześniej wieczorem wynikach finansowych. Wynika z nich, że popyt na procesory w II kwartale jest wyższy, niż się spodziewano, co może stanowić zapowiedź końca kryzysu w branży IT.
Brak reakcji inwestorów na werdykt KE analitycy komentowali w ten sposób, że nie ma on znaczenia dla bieżącej działalności firmy.Z dowodów zebranych przez Brukselę wynika, że Intel płacił firmom składającym komputery za opóźnianie bądź rezygnację z wprowadzenia na rynek produktów zawierających jednostki centralne AMD, udzielał rabatów firmom korzystającym wyłącznie lub prawie wyłącznie z układów Intela i opłacał sieci handlowe, które decydowały się sprzedawać pecety wyłącznie z jego procesorami. Komisja zawezwała kalifornijską korporację, by natychmiast zaprzestała podobnych praktyk.
Intel, którego procesory znajdują się w mniej więcej czterech na każde pięć pecetów na świecie (reszta rynku należy do AMD i kilku innych firm mających mikroskopijne udziały), może nadal udzielać rabatów handlowych, ale tylko, gdy są one zgodne z prawem. Koncern zapowiedział, że złoży apelację od wyroku Komisji do unijnego Sądu Pierwszej Instancji.
Grzywna dla Intela jest rekordowa w historii Komisji Europejskiej, jeśli chodzi o karę dla pojedynczej spółki. Dotąd rekordzistą był producent szkła, francuski koncern Saint-Gobain, zobowiązany w zeszłym roku do zapłaty 896 mln euro za zmowę cenową, a wcześniej Microsoft, w przypadku którego grzywna za nadużywanie pozycji monopolisty na rynku systemów operacyjnych wyniosła w 2004 r. 497 mln euro. Intel powinien zapłacić karę stanowiącą 4,15 proc. jego zeszłorocznych przychodów, w ciągu trzech miesięcy.