Unia uwalnia fundusze

Komisja Europejska zdecydowała się odblokować część funduszy strukturalnych dla Bułgarii. Na razie Sofia otrzyma 115 mln euro na projekty infrastrukturalne.

Publikacja: 14.05.2009 01:20

Bałkański kraj został w lipcu ubiegłego roku pierwszym, któremu unijni urzędnicy odcięli dostęp do finansowania, motywując to korupcją i masową defraudacją wspólnotowych pieniędzy. Od tamtej pory Bułgarzy usilnie walczą o zmianę tego postanowienia. I wygląda na to, że w końcu się im uda.

– Dzisiejsza decyzja to rezultat wysiłków bułgarskich władz – powiedziała komisarz ds. rozwoju regionalnego Danuta Huebner. – Stanowi ona pozytywny krok w kierunku normalizacji wdrażania funduszy UE w Bułgarii.

Być może w dalszej kolejności odmrożone zostaną pozostałe dostępne jeszcze środki, czyli ponad 400 mln euro. Pewne jest, że Bułgarzy nie odzyskają 220 mln euro z programu PHARE, które należało wykorzystać do listopada ubiegłego roku.

W ostatnich dniach pojawiały się spekulacje, że w roli unijnej „czerwonej latarni” Bułgarię zastąpić może Rumunia. W poniedziałek ostrzegł przed tym rząd swojego kraju przewodniczący izby wyższej tamtejszego parlamentu. W lipcu spodziewane jest przedstawienie Komisji Europejskiej przez grupę ekspertów kompleksowego raportu na temat zdolności krajów bałkańskich do absorpcji funduszy strukturalnych, spójności i innych.

Od momentu przystąpienia do UE 1 stycznia 2007 r., żaden z wysokiej rangi bułgarskich polityków nie został skazany za malwersacje lub przekupstwo, mimo że media poświęcały tego rodzaju aferom wiele miejsca. Po tym, jak Komisja wstrzymała dopływ pieniędzy, w Bułgarii rozpoczęły się gwałtowne ruchy, mające na celu pokazanie jakichkolwiek sukcesów. Uzasadniając decyzję o odblokowaniu funduszy, Komisja pozytywnie oceniła zmiany, jakich dokonano w Narodowej Agencji Infrastruktury Drogowej.

Huebner wyraziła nadzieję, że „dynamiczne wdrażanie projektów” nie zostanie zahamowane przez zbliżające się wybory parlamentarne. Ostro zaprzeczyła przypuszczeniom, że czas decyzji wybrany został umyślnie, by wesprzeć notowania rządzących socjalistów.Uruchomione pieniądze użyte zostaną między innymi do wznowienia budowy obwodnicy Sofii.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata