Stress testy po skandynawsku

W ciągu najbliższych trzech lat cztery największe szwedzkie banki są w stanie bez dokapitalizowania pokryć ponad 150 mld koron szwedzkich (20 mld dolarów) strat na pożyczkach udzielonych w Estonii, Łotwie i Litwie, szacuje szwedzka Komisja Nadzoru Finansowego

Publikacja: 10.06.2009 16:02

Stress testy po skandynawsku

Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski Jakub Ostałowski

Według szwedzkiego nadzoru obecnie żaden z dużych banków nie wymaga podwyższenia współczynnika wypłacalności.

Swedbank AB, największy bank w krajach bałtyckich, ma 17 proc. portfela kredytowego w tym regionie. Drugi co do wielkości SEB AB, udzielił tam 13 proc. wszystkich swoich pożyczek. Razem pożyczyły ponad 366 mld koron.

Jeżeli koniunktura gospodarcza znacząco się nie zmieni, banki stracą 15 proc. na portfelu kredytów udzielonych w państwach bałtyckich i 38 procent na pożyczkach udzielonych na Ukrainie (straty na pożyczkach udzielonych w Szwecji sięgną 1,5 proc.). Łącznie w latach 2009-2011, na pożyczkach cztery największe banki mogą stracić 203 mld koron. Pozostaną więc rentowne, przy założeniu, że ich dochody w tym czasie wyniosą 296 mld koron.

- Skandynawskie grupy bankowe Swedbank i SEB w 2010 roku wykażą straty netto z działalności prowadzonej w krajach bałtyckich oraz na Ukrainie, wskazuje urząd nadzoru. Nordea Bank, największy bank w Skandynawii, pożyczał w krajach bałtyckich nieznaczne kwoty, natomiast Svenska Handelsbanken nie prowadzi w tym regionie działalności na większą skalę.

W przypadku realizacji najgorszego scenariusza, straty na pożyczkach mogą sięgnąć 34 proc. w krajach bałtyckich, oraz 58 proc. na Ukrainie. Według instytucji nadzoru, współczynnik wypłacalności Swedbanku obniżyłby się wtedy do 6 proc. (wciąż ponad wymagane 4 proc.), natomiast wskaźniki SEB i Nordea spadłyby do 8 proc.

Bank centralny Szwecji, Riksbank, pożyczy z Europejskiego Banku Centralnego, 3 mld euro a od szwedzkich władz 100 mld koron. Ma to zapewnić płynność banków, które stracą przez kryzys kredytowy w tym i przyszłym roku w sumie 16 mld euro.

Gospodarka światowa
Rynki łapią oddech przed dalszą eskalacją wojny
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Dobry początek sesji na Wall Street
Gospodarka światowa
Część rynków odbija się po przecenie
Gospodarka światowa
Bliżej końca paniki? Sesja w USA z mniejszymi spadkami
Gospodarka światowa
Ropa naftowa szuka dna, złoto broni poziomu 3000 USD
Gospodarka światowa
S&P 500 jak na razie tylko potwierdza opór