Słabnie zapał inwestorów

Optymizm niemieckich inwestorów zmniejszył się w listopadzie po raz drugi z rzędu.

Publikacja: 12.11.2009 07:52

Zbliżające się wygaśnięcie rządowych programów stymulacyjnych i rosnące bezrobocie pogarszają prognozy wzrostu gospodarczego.

Centrum Europejskich Analiz Gospodarczych ZEW w Mannheim poinformowało, że obliczany w tym ośrodku indeks oczekiwań inwestorów instytucjonalnych i analityków, którego celem jest przewidzenie rozwoju koniunktury w najbliższym półroczu, spadł do 51,1 pkt, z 56 pkt w październiku.

Ekonomiści spodziewali się zniżki tego wskaźnika, ale do 55 pkt. – Inwestorzy stają się nieco bardziej ostrożni po tym, jak ich wcześniejsze oczekiwania okazały się zbyt optymistyczne w stosunku do sytuacji gospodarczej – powiedział Andreas Scheuerle, ekonomista z frankfurckiego Dekabank.

Wskaźnik ZEW oceniający obecną sytuację gospodarczą wzrósł do minus 65,6 pkt, z minus 72,2 pkt w październiku. Niemiecki eksport i produkcja zwyżkowały we wrześniu bardziej, niż prognozowali ekonomiści, wskaźnik zaufania przedsiębiorców osiągnął poziom najwyższy od 13 miesięcy.

Niemcy w drugim kwartale wyszły z recesji, a w minionym prawdopodobnie tempo wzrostu przyspieszyło, ale ekonomiści ostrzegają, że konsekwencje recesji dla rynku pracy dadzą o sobie znać dopiero w przyszłym roku. Większe bezrobocie w połączeniu z wygaśnięciem programów stymulacyjnych zmusi wtedy konsumentów do ograniczenia wydatków. Może też spaść niemiecki eksport, jeśli straci impet ożywienie światowego handlu, a coraz mocniejsze euro zmniejszy konkurencyjność europejskich towarów.

– Wcześniejszy entuzjazm stopniowo ustępuje miejsca realizmowi. Nie ma jednak powodów do niepokoju. Prognozy nadal są dobre, mimo że niemiecką gospodarkę czeka prawdopodobnie okres powolnego wzrostu – ocenia Carsten Brzeski, starszy ekonomista z ING Belgium. Podobnie odczyt indeksu komentuje szef ZEW Wolfgang Franz: – Inwestorzy ostrzegają, że nie spodziewają się silnego wzrostu w przyszłym roku. Ożywienie będzie postępować małymi krokami.

Gospodarka światowa
Dlaczego Donald Trump uznał, że podwyżki ceł są magiczną bronią?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Nie żyje papież Franciszek
Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp