Chińska bańka w końcu pęknie?

Rośnie liczba ekspertów, którzy przewidują rychłe załamanie dynamicznie rozwijającej się chińskiej gospodarki. Do ich grona dołączył właśnie Jim Chanos z Kynikos Hedge Fund

Publikacja: 13.11.2009 22:19

Rośnie liczba ekspertów, którzy przewidują rychłe załamanie dynamicznie rozwijającej się chińskiej g

Rośnie liczba ekspertów, którzy przewidują rychłe załamanie dynamicznie rozwijającej się chińskiej gospodarki

Foto: AFP

Chanos, który jako jeden z pierwszych zwrócił uwagę na nieuczciwe sztuczki w księgowości Enronu powiedział, że dziś podobna sytuacja ma miejsce w przypadku Chin, które rozwijają się obecnie poniżej swojego potencjału pomimo wprowadzenia wartego 900 mld dolarów programu stymulacyjnego.

Ponadto, jak twierdzi Chanos, różne dane zaprzeczają informacjom podawanym przez Pekin, jak w przypadku deklarowanego wzrostu sprzedaży samochodów, który, gdyby faktycznie miał miejsce, powinien windować ceny paliw.

Swoje obawy względem stabilności chińskiej gospodarki, wyraził ostatnio również znany dziennikarz ekonomiczny Ed Conway. Na łamach UK Telegraph stwierdził, że możliwości produkcyjne Państwa Środka mogą zdecydowanie przewyższać światowy popyt.

Conway uważa, że chińscy decydenci dążą do utrzymania za wszelką cenę niskiej wartości własnej waluty. Jego zdaniem, taka polityka miałaby sens gdyby gospodarka Chin była słabo rozwinięta, a tamtejsi eksporterzy wymagali ochrony przed wahaniami kursowymi. W obecnej sytuacji jednak, utrzymywanie cen aktywów na sztucznie zaniżonym poziomie, sprzyja rozrastaniu się bańki spekulacyjnej powstałej na fali niskich stóp procentowych w Ameryce.

Zagrożenie związane z utrzymywaniem stałego wobec dolara kursu juana dostrzega również Fred Hu, prezes chińskiego oddziału Goldman Sachs.

– Jeśli Pekin nie uwolni kursu juana, nie da się zapobiec powstaniu bańki na rynku aktywów – powiedział Hu. – Politycy błędnie obawiają się, że aprecjacja chińskiej waluty może negatywnie wpłynąć na wyniki eksportu – dodał.

Gospodarka światowa
Dlaczego Donald Trump uznał, że podwyżki ceł są magiczną bronią?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Nie żyje papież Franciszek
Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp