Ożywienie w unijnym eksporcie

Nadwyżka w bilansie handlowym strefy euro najwyższa od ponad pięciu lat

Publikacja: 17.11.2009 14:10

Ożywienie w unijnym eksporcie

Foto: Fotorzepa/Marian Zubrzycki

Dzięki ożywieniu w eksporcie, państwa strefy euro odnotowały we wrześniu niespodziewaną nadwyżkę w handlu zagranicznym. Jak wynika z danych unijnego urzędu statystycznego, sięgnęła ona (nie uwzględniając czynników sezonowych) 3,7 mld euro, podczas gdy analitycy spodziewali się 2 mld euro deficytu.

Według skorygowanych dzisiaj przez Eurostat danych, w sierpniu deficyt handlowy eurolandu wynosił 2,3 mld euro, prawie dwa razy mniej, niż wskazywał wstępny odczyt. Natomiast we wrześniu ubiegłego roku ujemne saldo wynosiło 6 mld euro.

Po uwzględnieniu czynników sezonowych, nadwyżka strefy euro w wymianie handlowej sięgnęła we wrześniu najwyższego od ponad pięciu lat poziomu 6,8 mld euro, w porównaniu z 2,2 mld euro miesiąc wcześniej.

Poprawa w bilansie handlowym strefy euro jest wynikiem ożywienia w eksporcie. We wrześniu był on o 5,5 proc. większy, niż w sierpniu, podczas gdy import zwiększył się tylko o 1,1 proc. Stało się tak pomimo silnej aprecjacji euro wobec dolara, która teoretycznie powinna uderzyć w europejskich eksporterów.

Także w ujęciu rok do roku widać w stefie euro stabilizację w dziedzinie handlu. O ile w sierpniu br. eksport był o 21 proc. niższy, niż w analogicznym okresie 2008 r., o tyle we wrześniu spadek wyniósł tylko 18 proc. Import w sierpniu załamał się o 26 proc. rok do roku, zaś we wrześniu o 24 proc.

Według wstępnych danych Eurostatu, deficyt handlowy całej UE wyniósł we wrześniu 11,2 mld euro, w porównaniu z 12 mld w sierpniu i 24,5 mld we wrześniu 2008 r.

"Wymiana handlowa netto zapewne przyczyniła się do wzrostu PKB w III kwartale" – ocenił Martin van Vlier, starszy ekonomista w ING w Amsterdamie. Niektórzy analitycy zwracają jednak uwagę, że wtorkowe dane o handlu nie są jednoznacznie pozytywne. Wskazują bowiem, że popyt wewnętrzny w UE ożywia się wolniej, niż w innych regionach świata.

Gospodarka światowa
Dlaczego Donald Trump uznał, że podwyżki ceł są magiczną bronią?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Nie żyje papież Franciszek
Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp