Ryanair podwyższa prognozy

Największy tani przewoźnik lotniczy w Europie podniósł prognozy zysków na bieżący rok obrotowy o 10 proc. Mimo rosnących kosztów spowodowanych wyższą ceną paliw, przewoźnik zyskuje dzięki większej liczbie pasażerów

Aktualizacja: 24.02.2017 04:46 Publikacja: 07.11.2011 11:21

Ryanair podwyższa prognozy

Foto: Fotorzepa, Roman Bosiacki rb Roman Bosiacki

Zarząd irlandzkich linii lotniczych twierdzi, że firma nie odczuła spowolnienia gospodarczego. - Ludzie nadal będą podróżować, na śluby, pogrzeby, czy na spotkania biznesowe. Nie zrezygnują również z wyjazdów na wakacje. Jedynie zamiast drogich przewoźników wybiorą tani Ryanair – powiedział szef linii lotniczej Michael O'Leary w rozmowie z agencją Bloomberga.

Jednocześnie ostrzegł, że w nadchodzących miesiącach z uwagi na uziemienie 80 samolotów, firma przewiezie mniej pasażerów. – W listopadzie spodziewamy się spadku przewożonych pasażerów o 10 proc. do 500 tys. osób  – powiedział O'Leary.

Irlandzki przewoźnik spodziewa się za bieżący rok obrotowy zakończony 31 marca 440 mln euro zysku przed opodatkowaniem; poprzednio firma prognozowała 400 mln euro.

W ciągu sześciu miesięcy  tego roku firma zarobiła 452 mln euro, 20 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, przychody wyniosły 2,18 mld euro. Z usług przewoźnika skorzystało w tym okresie o 12 proc. więcej pasażerów niż przed rokiem, natomiast koszty obsługi wzrosły o 13 proc., głównie z powodu wyższych cen paliwa.

Zysk netto przed opodatkowaniem za kwartał zakończony 30 września wyniósł 404 mln euro, i okazał się wyższy od prognoz analityków ankietowanych przez agencję Rutersa, którzy oczekiwali wyniku na poziomie 393 mln euro.

Irlandzki przewoźnik planuje nadal dynamicznie się rozwijać.  Michael O'Leary, ogłosił w "Financial Times", że jego firma planuje zakup 200-300 samolotów pomiędzy 2015 a 2021 rokiem.

W przyszłym roku firma uruchomi we Wrocławiu swoją pierwszą bazę. Wrocławskie lotnisko będzie drugą bazą Ryanaira w Europie Środkowo-Wschodniej.

Gospodarka światowa
Inflacja słabnie, ale nie na tyle, by banki centralne odetchnęły z ulgą
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka światowa
Wzrost cen słabnie, ale europejski przemysł ma zadyszkę
Gospodarka światowa
Inwestorzy nie przestraszyli się wyniku pierwszej tury wyborów
Gospodarka światowa
Jak rynki przyjęły sukces Le Pen w wyborach we Francji
Gospodarka światowa
Bułgaria. Kraj, który znów minął się ze strefą euro
Gospodarka światowa
Skrajna prawica zwyciężyła. Nie wiadomo jednak czy zdoła stworzyć rząd