MF Global bankrutuje, Soros korzysta

Fundusz hedgingowy należący do George'a Sorosa za 2 miliardy dolarów kupił europejskie obligacje, które pierwotnie należały do MF Global Holdings Ltd

Aktualizacja: 24.02.2017 01:27 Publikacja: 10.12.2011 12:54

MF Global bankrutuje, Soros korzysta

Foto: Bloomberg

MF Global Holdings Ltd to firma inwestycyjna, która ze względu na to zadłużenie wystąpiła o ogłoszenie bankructwa 31 października.

Pod kierownictwem byłego szefa Jona S. Corzine'a spółka  zainwestowała w obligacje takich państw, jak Włochy, Portugalia, Hiszpania, Irlandia czy Belgia 6,3 mld dol. Gdy europejski rynek długu pogrążył się w kryzysie, MF Global został trafiony rykoszetem.

Mimo, że na kilka dni przed ogłoszeniem  upadłości, MF Global udało się zbyć papiery dłużne za 1,5 mld dolarów,  to obligacje za około 4,8 mld dolarów wciąż zostały do sprzedania . Obligacje te zostały przekazane firmie KPMG LLP,  zarządcy upadłościowemu MF Global.

Natychmiast zaproponowano papiery szeregu dużym inwestorom. Przebieg sprzedaży obligacji nadzorował LCH Clearnet. Wśród zainteresowanych znalazł się George Soros . Kilka miesięcy temu firma amerykańskiego miliardera ulokowała swoje fundusze w bezpieczne inwestycje, co dało Sorosowi możliwość wypisania czeku na 2 mld dolarów za obligacje należące do MF Global.

Soros wraz z Soros Fund Management zakupił obligacje poniżej ich wartości rynkowej, w transakcji uczestniczył JP Morgan Chase & Co. Również inni poważni inwestorzy zakupili wspomniane obligacje europejskie. Jednak największego zakupu dokonał Soros.

Soros Fund Management, który zarządza 26 mld dolarów George'a Sorosa, jego rodziny i jego organizacji charytatywnych, prawdopodobnie zarobił na tej inwestycji, jako że wartość rynkowa obligacji włoski i innych europejskich wzrosła. Rzecznik Sorosa powiedział, że firma jest zawsze aktywna na rynku, jednak nie ma zwyczaju informować o szczegółach swoich transakcji.

Fakt, że Soros zakupił włoskie obligacje jest sygnałem, że inwestor uważa, że Włochy nie pogrążą się z powodu zadłużenia, w każdym razie nie do grudnia 2012, kiedy to upływa termin ich wykupu.

Decyzja Sorosa sugeruje, że kryzys w strefie euro jest do uniknięcia. Pomimo, że Wall Street pesymistycznie patrzy na sprawę europejskiego zadłużenia, to inwestycja Sorosa daje cień nadziei.

Gospodarka światowa
Inflacja słabnie, ale nie na tyle, by banki centralne odetchnęły z ulgą
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka światowa
Wzrost cen słabnie, ale europejski przemysł ma zadyszkę
Gospodarka światowa
Inwestorzy nie przestraszyli się wyniku pierwszej tury wyborów
Gospodarka światowa
Jak rynki przyjęły sukces Le Pen w wyborach we Francji
Materiał Promocyjny
NIS2 - skuteczne metody zarządzania ryzykiem oraz środki wdrożenia
Gospodarka światowa
Bułgaria. Kraj, który znów minął się ze strefą euro
Gospodarka światowa
Skrajna prawica zwyciężyła. Nie wiadomo jednak czy zdoła stworzyć rząd